Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcıları Aysel Tuğluk ve Meral Danış Beştaş ile Mardin Milletvekili Erol Dora, HDP eş genel başkanları ve vekillerinin gözaltına alınmalarına, tutuklanmalarına, cezaevlerinde maruz kaldıkları tecrit koşullarına ilişkin ilgili hakim ve savcılar hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet başvurusunda bulundu.

HDP heyeti şikayet dilekçesinin verilmesi ardından HSYK önünde açıklama yaptı.

Açıklama yapan Tuğluk, vekillerin tutuklanmasının başlı başına bir hukuksuzluk örneği olduğunu ve 6 milyon insanın iradesinin yok sayıldığını belirtti.

Ardından söz alan Beştaş ise, “HSYK kendilerine üye olan hakim ve savcıların yapacağı işlemleri mevcut şikayetler üzerine soruşturma yapma yetkisine sahiptir. Bununla birlikte yine tutuklamadan sonra cezaevindeki görüşmelerin kayda alınması da dâhil ve iletişimin engellenmesinin hâkim ve savcılık kararı ile yapılması söz konusu. Hâkim ve savcıların kendi verdikleri kararla anayasayı ihlal etmektedirler. Hiçbir hâkim ve savcının anayasayı ihlal etme gibi bir hakkı ve yetkisi yoktur” diye konuştu.

Beştaş, yargı tarafsızlığının tesis edilmesi için hukuksal başvuruları sürdüreceklerini ifade etti. (DİHABER)