İstanbul’da sosyal medya paylaşımlarından gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan 4 kişi tutuklandı

İstanbul’da gözaltına alınan 4 kişi savcılık ifadeleri alınmadan sevk edildikleri mahkeme “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanmalarına gerekçe olarak ise, sosyal medya paylaşımları gösterildi.

İstanbul Beşiktaş’ta Cumartesi günü yaşanan bombalı saldırıların ardından başlatılan operasyonlar ile gözaltına alınanlardan 5 kişi bugün Çağlayan’daki İstanbul adliyesine sevk edildi. Savcılık ifadeleri alınmadan mahkemeye sevk edilen gözaltında işkenceye maruz kalan Filiz Çolak, Hakan Aydemir, Cezmi Dinçer ve İbrahim Budak, “örgüt propagandası yaptıkları” 6. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklananlar, mahkeme beyanlarında çıplak aramaya maruz kaldıklarını belirtti.

TUTUKLANMALARINA GEREKÇE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

Mahkeme, kararında şu ifadelere yer verdi: “Şüphelilerin üzerine atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu, şüphelilere ait sosyal medya internet tespit tutanakları, şüphelilerin savunmaları, şüphelilerin paylaşımlarında PKK/KCK terör örgütünce gerçekleştirilen bombalı saldırı eylemini övücü ve devletimizi aşağılayıcı paylaşım yaptıklarına dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin varlığı atılı suçun yasada ön görünen cezasının alt ve üst sınır bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı anlaşılacağından CMK’nın 100 ve devamı maddeleri uyarınca şüphelilerin ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verildi.”

 

FİLİZ ÇOLAK VE TUTUKLANANLAR İŞKENCE GÖRDÜ

Sosyal medyada yaptığı paylaşımdan dolayı darp edilerek gözaltına alınan Filiz Çolak, Çolak, dün kendisiyle görüşen avukatı Kaya’ya gözaltında gördüğü işkenceyi anlatmıştı.

Avukat Kaya, müvekkilinin yaşadıklarına dair şunları söylemişti: “Gözaltına alındığı andan itibaren kabadayak işkencesine maruz kalıyor. Haseki Hastanesi’ne götürüldüğünde, orada polisler tarafından dövülüyor ve bir doktor müdahale ederek polisleri durduruyor. TEM’de döverek çıplak arama yapıyorlar. Bu arama erkek memur eşliğinde yapılıyor. Çıplak aramadan sonra bir polis ışıkları söndürüp, göğüslerine ve genital bölgeye tekme atıyor. Ayaklarına sürekli basıyorlar. Öyle ki sol ayağının üzerine basmakta zorlanıyordu.

Sürekli tecavüz ile tehdit ediyorlar. Kendi özel avukatlarını istedikleri için bile dayağa maruz kalmışlar. İtirafçı olmaya zorlanıyorlar. Kişiler üzerine ifade verirlerse, polis, bırakacağını söylüyor. Müvekkilim iki saatte bir bulunduğu yerden alınıp götürülüp, bir saate yakın dövülmüş. Ayakta zor duruyordu, hareket etmekte zorlanıyordu.

Müvekkilim, polise yönelik bombalı saldırının muhatabı olarak görüldüklerini, bu nedenle ‘Siz yaptınız?’ denilerek dövüldüklerini söylüyor. Gözaltında çok sayıda insan var ve birçoğuna işkence yapılıyor. Erkeklerin tutuldukları yerin kendilerinden uzakta olduğunu ancak oradan bağırış ve çığlıkların sürekli geldiğini anlattı. Anladığımız kadarıyla Vatan’da şu anda çok yoğun işkence yapılıyor.” (Kaynak: DİHABER – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir