Oda TV davasında savcı, tüm sanıkların beraatini talep etti

Gazeteciler Soner Yalçın, Ahmet Şık, Nedim Şener ve eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın da yargılandığı Oda TV davasında savcı tüm sanıkların beraatını istedi.

Aralarında gazeteciler Soner Yalçın, Ahmet Şık, Nedim Şener ve eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın da olduğu 13 sanıklı Oda TV Davası’nın duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanıklardan Yalçın Küçük, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Nedim Şener, Ahmet Şık, Doğan Yurdakul, Hanefi Avcı, Sait Çakır ve Coşkun Musluk katılırken, gazeteci-yazar Soner Yalçın, Müyesser Yıldız, Mümtaz İdil ve İklim Bayraktar katılmadı.

Duruşma salonuna, eski CHP Milletvekili ve Anayasa profesörü Süheyl Batum, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Prof. Dr. Cem Say, gazeteci Mustafa Mutlu, emekli Kurmay Albay Bora Serdar ve eski CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de izleyici olarak geldi.

Duruşmada, savcı, somut ve yeterli delil olmadığı gerekçesiyle tüm sanıkların beraatını talep etti. Sanıkların süre talebi üzerine mahkeme duruşmayı son savunmaların yapılması için 15 Şubat 2017’ye erteledi.

Bunun üzerine Ahmet Şık söz alarak, “Sizin söylediğiniz basitlikte bir beraat istemiyoruz. Benim iki avukatım diğer 8 gazeteci arkadaşımla birlikte başka bir komployla tutuklandı. Bu komployu kuran tüm faillerin tamamının dosyaya sunulması için süre istiyorum” dedi. Avukat Fikret İlkiz, mütalaayı okuyup savunma yapmak istediğini ve bu nedenle süre verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı mütalaayı okudu ve süre verileceğini söyledi.

YALÇIN KÜÇÜK: BENİ TUTUKLAYAN HAKİM KAÇTI

Ardından söz alan gazeteci Yalçın Küçük, “Beraat verilmesi o kadar önemli değil. Beni tutuklayan savcı, hakim kaçmıştır. Polis çırakları tutukludur.” dedi. “Oda TV’nin sahibi Soner, iddianameye göre 1 numara benim. Soner nerede? Buraya gelecek. Soner Oda TV’den para kazanıyor. Gelip kendisini burada savunacak. Ben de tazminat davasından kazanacağım” diyen Yalçın Küçük, “Bu iddianameye göre ben Odatv’yi, Ergenekon’u, PKK’yı yönetiyorum. Beni hafife alamazsınız. Bunları hep konuşacağız. Bu devlet beni yıllarca rehin aldı. Sonra hepsi kaçtı. Çok büyük tazminat isteyeceğim. Türk hukukunu yargılayacağız burada. Süre istiyorum. Yeteri kadar çalışmam için uzun süre verin. Mahkemeler benim için paslaştı. Biri bırakırken öbürü tutukladı. Bu hakimleri burada yargılayacağız” şeklinde konuştu. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir