Saray yargısı Yüksekdağ’a uygulanan tecridi ‘hukuk’i buldu

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde üç kişilik hücrede tek başına tutuluyor. Avukatların bu durumun değiştirilmesi için yaptığı başvuru ise “hukuka uygun” denilerek reddedildi.

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında 4 Kasım’da gözaltına alınıp tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hala tek başına tutuluyor.

Avukatlarının verdiği bilgiye göre, 3 kişilik hücrede tek başına tutulan Yüksekdağ’ın hemen yanındaki hücrelerde boş bırakılmış durumda.

Daha önce kadın adli tutukluların kaldığı blok, milletvekilleri tutuklanmadan önce boşaltılmıştı. Blokun, HDP ve DBP’li kadın siyasetçiler için boşaltıldığı tahmin ediliyor.

KJA Sözcüsü Ayla Akat ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da aynı blokta tutuluyor.

Yüksekdağ, geçtiğimiz günlerde hücre ikişerli olarak kalmasının sağlanması talebiyle İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Ancak İnfaz Hakimliği, Yüksekdağ’ın tek başına tutulmasının hukuki ve uluslararası sözleşmelere uygun olduğunu savunarak başvuruyu reddetti.

Avukatları, Kocaeli İnfaz Hakimliği’nin kararına karşı ağır ceza mahkemesine itiraz edecek.

MEKTUP VE FAKSTAKİ YAZILARIN ÜZERİ KARALANARAK VERİLİYOR

Yüksekdağ’ın mektup ve faks iletişimi de engelleniyor. Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki bir tutuklunun Yüksekdağ’a gönderdiği faks ile Yüksekdağ’ın gönderdiği mektup “sakıncalı” bulundu. Cezaevi Disiplin Kurulu, faks ve mektubun “hakaret” içerdiğini iddia ederek, “üzeri çizilerek” alıcısına gönderilmesine karar verdi.

Avukat Sezin Uçar, bu şekilde Yüksekdağ’ın iletişim hakkının ihlal edildiğine dikkat çekti.

SAVUNMA HAKKI DA İHLAL EDİLİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın savunma hakkı da engelleniyor. Avukatları yaptığı görüş kamera ile kayıt altına alınıyor ve görüş sırasında bir gardiyan bulunuyor. Ayrıca görüşme sırasında avukatların tuttukları notlara da cezaevi yönetimi tarafından el konuldu.

Avukatlar, söz konusu kararı veren Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına itiraz etti. Ancak itiraz, “Yapılan hukuka uygundur” denilerek reddedildi.

Ayrıca cezaevi görevlileri hakkında yapılan şikayet ise henüz sonuçlanmadı.

Yüksekdağ’ın avukatı Sezin Uçar, avukat ile müvekkil ilişkisin gizli olduğunu belirtti, “Müvekkilimiz Yüksekdağ’ın karşılaştığı durum hukuka uygun değil ve savunma hakkının ortadan kaldırılması anlamına geliyor” dedi.

SOHBET HAKKI DA UYGULANMIYOR

OHAL nedeniyle “3 arkadaş ile görüşme hakkı”ndan diğer tutsaklar gibi mahrum bırakılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’a “sohbet hakkı” da uygulanmıyor. Yasaya göre, haftada 9 saat istediği 10 tutuklu ile görüşme hakkı var. Ancak bu hakkını da kullanması engelleniyor.

Avukat Uçar, “Müvekkilimiz HDP Eş Genel Başkanı Sayın Yüksekdağ, ağır bir tecrit altında tutuluyor. Bu durumun değişmesi için yaptığımız başvurular reddediliyor. Ancak hukuki girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. (Arzu DEMİR – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir