Savcı işkence mağdurunun ifadesini bile almadı, mahkemeye sevk etti

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kalan Filiz Çolak, savcılık ifadesi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımdan dolayı darp edilerek gözaltına alınan Filiz Çolak, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Gülhan Kaya, savcının Çolak’ın ifadesini dahi almadan tutuklama talebinde bulunduğunu söyledi.

Müvekkiliyle henüz görüşemediğini söyleyen Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Müvekkilimizle görüşemedik. Savcı, ifadesini almaya dahi talep etmeden, tutuklama talebiyle mahkemey sevk etti.”

Kaya, Çolak’ın “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla, mahkemeye sevk edildiği bilgisini paylaştı.

Çolak, dün kendisiyle görüşen avukatı Kaya’ya gözaltında gördüğü işkenceyi anlatmıştı.

Avukat Kaya, müvekkilinin yaşadıklarına dair şunları söylemişti: “Gözaltına alındığı andan itibaren kabadayak işkencesine maruz kalıyor. Haseki Hastanesi’ne götürüldüğünde, orada polisler tarafından dövülüyor ve bir doktor müdahale ederek polisleri durduruyor. TEM’de döverek çıplak arama yapıyorlar. Bu arama erkek memur eşliğinde yapılıyor. Çıplak aramadan sonra bir polis ışıkları söndürüp, göğüslerine ve genital bölgeye tekme atıyor. Ayaklarına sürekli basıyorlar. Öyle ki sol ayağının üzerine basmakta zorlanıyordu.

Sürekli tecavüz ile tehdit ediyorlar. Kendi özel avukatlarını istedikleri için bile dayağa maruz kalmışlar. İtirafçı olmaya zorlanıyorlar. Kişiler üzerine ifade verirlerse, polis, bırakacağını söylüyor. Müvekkilim iki saatte bir bulunduğu yerden alınıp götürülüp, bir saate yakın dövülmüş. Ayakta zor duruyordu, hareket etmekte zorlanıyordu.

Müvekkilim, polise yönelik bombalı saldırının muhatabı olarak görüldüklerini, bu nedenle ‘Siz yaptınız?’ denilerek dövüldüklerini söylüyor. Gözaltında çok sayıda insan var ve birçoğuna işkence yapılıyor. Erkeklerin tutuldukları yerin kendilerinden uzakta olduğunu ancak oradan bağırış ve çığlıkların sürekli geldiğini anlattı. Anladığımız kadarıyla Vatan’da şu anda çok yoğun işkence yapılıyor.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir