Taşdemir: Kadınlar OHAL’i yüz yıllardır yaşıyor

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, “Baskıcı politikalar kadınlar açısından yüz yıllardır bir OHAL süreciydi. Bugün istatistiklere baktığımızda evde, iş yerinde, sokakta, cezaevlerinde, siyasi partilerde kadınların yıllardır bir OHAL süreci yaşadığını biliyoruz.” dedi.

Hapishanede bulunan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, “Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını açıkça beyan eden bir hükümet, bir Cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyoruz ne yazık ki. Yıllardır eşit haklar, eşit muamele ve eşit ve özgür bir yaşam için mücadele ediyoruz.” dedi.

Taşdemir, ‘Aile reisliği’ kavramını Anayasa’da, yürütmede kaldırmak için mücadele ettiklerini, ancak hükümetin ‘reislik’ kavramını siyasetin en tepesine oturttuğunu söyledi.

Taşdemir, “Baskıcı politikalar kadınlar açısından yüz yıllardır bir OHAL süreciydi. Bugün istatistiklere baktığımızda evde, iş yerinde, sokakta, cezaevlerinde, siyasi partilerde kadınların yıllardır bir OHAL süreci yaşadığını biliyoruz. Ama özellikle 14 yıllık AKP iktidarı OHAL dönemini daha da ağırlaştırdı. Politikalarınızla, cinsiyetçi söylemlerinizle gittikçe kadınların yaşamı çekilmez duruma gelmiştir.” dedi.

EŞBAŞKANLIK SİZİ NEDEN BU KADAR KORKUTUYOR?

Kadınların yüz yıllık mücadelesiyle kendi yaşamlarına, özgürleşme perspektiflerine ket vuracak politikalarla bütün bunları geri almaya çalıştığını ifade eden Taşdemir, “OHAL sürecinde eşbaşkanlığa yaklaşımınız kadına yaklaşımınızı açıkça gösteriyor. Neden eşbaşkanlıktan bu kadar korkuluyor?” diye sordu.

Taşdemir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü sizler kadınların özgürleşme fikrinden korkuyorsunuz. Kadınların özgürleştiği bir toplum özgür bir toplumdur, eşitliğin toplumsallaştırıldığı bir toplum gerçekliğidir. Bunun içindir ki kadınlar bu kadar hedefte, eşbaşkanlık sistemimiz bu kadar hedefte. Bunun içindir ki eşbaşkanlarımız cezaevlerinde.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir