Gönderilen resmi notta şu ifadeler yer aldı:

“DEAŞ terör örgütünün Adana ilindeki Alevi ve Nusayri inancındaki vatandaşlara yönelik terör saldırısında bulunabileceği, buna yönelik istihbarat toplama ve keşif faaliyetlerinde bulundukları, mahallelerde ve yerleşim yerlerinde eleman temini ve örgüte maddi kaynak sağlama çalışmasında bulundukları istihbaratı alındığından, muhtarların ve kanaat önderlerinin halkı uyararak şüpheli ve yabancı şahıslara karşı dikkatli olmaları şüpheli durumlarda 156 Jandarma İhbar Hattı’na bilgi vermeleri hususu, muhtarlara ve kanaat önderlerine müştereken tebliğ edilmiştir.”

Bu uyarı doğrultusunda Adana Alevi Platformu, Adana Alevi Kültür Derneği Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

İSTİHBARAT RAPORUNUN KENDİLERİ İLE PAYLAŞILMAMASINI ELEŞTİRDİ

Toplantıda konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Adana Şube Başkanı ve Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Şükrü Şahin, jandarma tarafından hazırlanan istihbarat raporunun kendileri ile paylaşılmamasını eleştirdi.

Adana Alevi Platformu olarak bugün itibariyle toplantı yapıp, uyarılan köylere giderek inceleme yapacaklarını belirten Şahin, sözkonusu bölgede DAİŞ kılıklı kişilerle ilgili daha önce de işlem yapıldığını kaydetti. Şahin, Adana’da DAİŞ saldırısının olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, 15 ay önce Adana Alevi Kültür Derneği’ne cem yapılırken gerçekleştirilen saldırıyı hatırlattı.

Saldırıyı gerçekleştirenlerden birinin daha sonra Suriye’de yaşanan savaşta yaşamını yitirdiğini, diğerlerinin ise halen tutuklu olduğunu dile getiren Şahin, Aleviler olarak saldırı tehlikesi ile ilk kez karşılaşmadıklarını, buna benzer bilgilerin bir süredir ülkenin farklı yerlerinden geldiğini vurguladı. Şahin, yetkili ağızlardan Türkiye’de mezhep savaşları çıkacağına dair söylemler çıkmasının tehlikesi üzerinde de durdu.

AKD Şube Başkanı Murtaza Moroğlu ise, İstanbul’da yapılan polis operasyonunda Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütlenme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemeevi Başkanı Zeynel Odabaş’ın gözaltına alınmasını, “Barış isteyen herkesin ‘terörist’ diye gözaltına alınmasının insanlık ayıbı olduğunu” sözleriyle eleştirdi. (DİHABER)