‘GARDİYAN ASKER ELBİSESİ GİYDİ’

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 15 siyasi tutuklunun sevk edildiğini aktaran Demirbağ, cezaevinde infaz koruma memurlarına asker elbisesi giydirildiğini ve siyasi tutukluları ağır şekilde darp edildiğini belirtti.

Tutuklulara zorla çıplak arama uygulaması dayatıldığını vurgulayan Demirbağ, “Tutsaklar çıplak aramayı kabul etmediklerinden dolayı zorla soyulmuşlardır. Zorla soyulma esnasında tutsaklar darp edilmiştir. Elleri ters kelepçe şeklinde kelepçelenen tutsakların kafaları beton olan zemine vurulmuştur. Tutsakların vücutlarına ayakları ile basarak darp etmişlerdir” diye konuştu.

İŞKENCE SIRADANLAŞTI

Tutukluların darp olayından sonra hastane yerine koğuşlarına götürüldüğünü de aktaran Demirbağ, işkenceye ilişkin hukuki süreç başlattıklarını söyledi. “OHAL ile birlikte cezaevi idareleri cezasızlık kültüründen beslenerek, her tülü kanunsuzluğa başvuruyorlar” diye devam eden Demirbağ, şunları söyledi: “İşkence OHAL ile birlikte daha da sıradanlaştı. Buradan Adalet Bakanlığı ve Cezaevleri Genel Müdürlüğüne hukukun dışına çıkmamaları konusunda çağrıda bulunuyorum.”

‘KULAK ZARI PATLATILDI’

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevine gönderilen tutuklulara zorla çıplak arama yapıldığı esnada darp edildiklerini aktaran avukat Şükran Öztürk da, “Darp esnasında İsmail Taş isimli tutsağın kulak zarı patlatılmış. Doktorlar ise ‘daha önceden olmuş’ diye rapor vermişler. Gardiyanlar tarafından tutsaklara çıplak arama esnasında küfür ve hakaretlerde bulunulmuş” dedi. Aynı zamanda bel-boyun fıtığı, epilepsi, guatır, astım, Koah, böbrek intihapı ve mide gastrit’i hastalıkları bulunan İdris Başaran’ın cezaevinde kalamayacak durumda olduğunu belirten Öztürk, hasta tutukluların hastaneye sevklerinin yapılmadığını da söyledi.

‘TUTSAKLAR AYAKTA TIRAŞ EDİLMEK İSTENİYOR’

Bandırma cezaevinde çıplak aramaya karşı koyan tutukluların bir aylık spor ve iletişim cezası verildiğini aktaran, Öztürk, “Bandırma cezaevinde bulunan tutsaklar sıra ile tıraş yapılıyor. Tutsaklar ayakta tıraş edilmek isteniyor. Ancak tutsaklar bu dayatmayı kabul etmediklerinden dolayı zorla yapılmaya çalışıyormuş. Aynı zamanda sayımlarda gardiyanlar tarafından keyfi uygulamalar yapılıyor” dedi.

‘TUTSAKLAR YERDE YATIYOR’

Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi koğuşların aşırı kalabalık olmasından kaynaklı tutukluların hareket etme olanaklarının daraldığı, yetecek yemek ve nevresim ihtiyaçların karşılanmadığını kaydeden Öztürk, “Birçok tutsak yerde yatmak zorunda. Sürgünden gelen tutsaklara ise battaniye ve nevresim verilmiyor. Tutsaklar ağır kış şartları olmasına rağmen beton zeminde yatıyor” diye konuştu. (DİHABER)