HDP Grup Başkanvekili Yıldırım: Halep için elimizden geleni yapmalıyız

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Halep’te yaşanan trajedinin sadece bugünün sorunu olmadığını belirtti. Halep’e el birliğiyle yardım edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, Türkiye’deki yaklaşımların Halep’te gerçek çözüme hizmet etmeyeceğine dikkat çekti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Halep’te sadece bugün değil 5 yıldır süren trajedi yaşadığını belirtti. Yıldırım, Halep’e yaşanan trajedinin giderilmesinin, El Bab’a yönelik yapılan operasyonlardan daha önemli olduğunu vurguladı.

2007 yılı bütçe görüşmeleri üzerine yaptığı konuşmada Halep’teki yaşananlara dikkat çeken Yıldırım, “Gerek Türkiye’de gerekse Ortadoğu ve dünyanın farklı yerlerinde kötülüklerin sıradanlaştığı, akan kanın sıradan duygularla karşılandığı günlerden geçiyoruz. 100 bini aşkın insanın Halep’te yaşam mücadelesi verdiği, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir trajedi var. Ne yapabiliyorsak el birliğiyle yapmalıyız Halep için” dedi.

TÜRKİYE EL BAB OPERASYONUNDAN ÖNCE HALEP’E YARDIM ETMELİDİR

“Halep sadece üç beş gündür bir trajedi yaşamıyor” diyen Yıldırım şöyle konuştu:

“Son birkaç günde Halep’te artmış olan insanlık suçuna dair uygulamalar bugünün sorunu değildir. Halep sadece üç beş gündür bir trajedi yaşamıyor. Halep ve Suriye topraklarının büyük bir bölümü beş yılı aşkın bir süredir bu trajediyi kesintisiz yaşıyor. Belli dönemlerde sağlanan kısmi anlaşmalarla tansiyon düşmüş, insanlığa dair suçlar azalmış olsa bile hiçbir zaman kalıcı bir istikrar sağlanamamıştır.

Türkiye’de farklı siyasi çevrelerin ve Hükümetin son günlerde Halep’te insanlığa karşı işlenen suçlara göstermiş olduğu hassasiyeti anlamlı bulmakla birlikte bunun sadece Halep’e ve sadece Halep’teki birkaç günlük uygulamaya indirgenmesi geçici bir çözüm dışında hiçbir şeye hizmet etmeyecektir. Türkiye ne yapabiliyorsa ülke olarak varını yoğunu ortaya koymalı, başta Halep olmak üzere Suriye’de barışçıl bir ülke olmanın koşullarına katkı koyabilmelidir. Bu anlamda Halep’te yaşanan trajediyi giderebilme konusundaki çabalar El Bab’a yapılan operasyonlardan daha evladır bizim için.

“Türkiye eğer içte ve dışta ilkeli ve istikrarlı bir tutum belirleyemezse asla ama asla uluslararası düzlemde söylemlerinin ve politikalarının inandırıcılığının olması beklenemez. Türkiye’nin, Suriye’de insancıl bir politika izlediğine, Suriye’de istikrarı sağlanmaya çalıştığına, kalıcı bir barışın tesis edilmesine dönük bir pozisyonunun olduğuna dünyayı ne kadar inandırabiliyoruz? Türkiye gerçekten, Suriye’yi oluşturan bütün halkların, bütün dinlerin, bütün mezheplerin kendisini mutlu hissedebileceği ve yarınlara güvenle bakabileceği bir dış politikanın sahibi midir?”

‘TÜRKİYE’DE ARTIK 81 DEĞİL, 80 İL VAR’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, konuşmasında Şırnak’ın durumuna dikkat çekti. Türkiye’nin artık 81 il merkezine sahip olmadığını söyleyen Yıldırım, “80 tane il merkezi vardır. Bugün, Şırnak’ın kent merkezi yoktur. Orada sadece emniyet, askeriye, adliye, valilik ve resmi kurumlar vardır” dedi.

Şırnak’ta yaşayan onbinlerce insanın çadır dahi bulamadığını belirten Yıldırım, “Şırnak’ta hal barınma ihtiyacı yaşıyor, ciddi ciddi açlık problemi yaşıyor. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve bunun birçok yerleşim biriminde süregittiği bir ülke gerçekliğiyle karşı karşıyayız” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir