OHAL kampanyası: Uzatma!

Demokrasi İçin Birlik Meclisi’nin, OHAL’in kaldırılması ve KHK’lerle yaratılan hak ihlalleri, toplumsal mağduriyetlerin sona erdirilmesi hedefiyle başlattığı “Uzatma. OHAL değil, demokrasi” kampanyasına bu akşam başlayacak. Meclis, sosyal medya kullanıcılarını mesajlarını bu akşam saat 21.00’de #UZATMA hashtagiyle paylaşmaya çağırdı.

Demokrasi İçin Birlik Meclisi, Olağanüstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnameler’e (KHK) karşı başlatacağı “Uzatma. OHAL değil, demokrasi” kampanyasının startı bu akşam verilecek. Meclis, kampanyanın duyurusunu yaptığı yazılı açıklamayla verdi.

Türkiye’de uzun süredir yaşanan ağır demokrasi krizinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’le birlikte süreklilik ve boyut kazandığının belirtildiği açıklamada, “OHAL kullanılarak tek adam rejimi adım adım örülmekte, toplumsal muhalefet sindirilmekte, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ülke hukuksuz yönetilmekte, ülke ekonomisi krize sürüklenmektedir” denildi.

‘OHAL KATLİAMLARI ENGELLEYEMİYOR’

Uygulanmakta olan OHAL’in hukuk dışılığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Anayasa’ya ve Türkiye’nin tarafı olduğu bağlayıcı evrensel hak sözleşmelerine aykırıdır. OHAL’le birlikte milyonların hayatını etkileyen uygulamalar, toplumsal mağduriyetler, ağır insan hakları ihlalleri ortaya çıkarmıştır. Binlerce kişi hukuk dışı bir şekilde işinden edilmiş, gazeteciler, yazarlar hapse atılmış, belediye başkanlarının yerine kayyum atanarak barış çabalarına ve umutlarına darbe indirilmiştir. Kadın, emek, kent ve çevre hakları OHAL bahanesiyle ihlal edilmektedir. Yurttaşların güvenliğini sağlamak gerekçesiyle sürdürülen OHAL, ne katliamları ne de acıları engelleyebilmektedir.”

“OHAL’e değil, demokrasiye ihtiyacımız var” vurgusunda bulunulan açıklamada, Demokrasi İçin Birlik olarak OHAL’in kaldırılması, KHK’lerle yaratılan hak ihlalleri ve toplumsal mağduriyetlerin sona erdirilmesi hedefiyle, “Uzatma. OHAL değil, demokrasi” başlıklı kampanya başlatıldığı duyurdu.

Birlik, bu amaçla sosyal medya kullanıcılarını bu akşam saat 21.00’de #UZATMA hashtagi altında mesajlarını tabelasını paylaşma çağrısında bulundu.

DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK MECLİSİ KİMDİR?

Demokrasi İçin Birlik; katılımcı ve çoğulcu yeni bir demokrasiyi, her türlü farklılığın tanındığı ve bu farklılıkların kamusal alanda yer bulduğu bir demokratik yaşamı hedefleyen, herkesin eşit ve çoğulcu bir anlayışla katıldığı, hiçbir siyasi görüş ya da partinin şemsiyesi altında olmayan bir birlik hareketidir.

28 Haziran 2016’da bir araya gelen yüzü aşkın platform, inisiyatif örgüt ve kurumla demokrasiden yana bireylerin başlattığı hareket, 23 Ekim’de bine yakın kişinin katıldığı bir demokrasi buluşması düzenleyerek OHAL ve KHK’ler, Başkanlık Sistemi, Laiklik ve Barış başlıkları altında dört temel mücadele alanı belirlemiştir.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir