TV 10’u kapatan AKP, yandaş Alevi televizyonu açıyor!

OHAL Kararnamelerini bahanesiyle Alevilerin sesi olan televizyonları kapatan AKP hükümetinin kendi yandaş Alevi televizyonu açmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

tv10

ANF’ye konuşan, kapatılan TV 10’un  Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin, AKP Genel Merkez Sivil Toplum ve Halka İlişkiler Başkan Yardımcısı Yalçın Özdemir’in arkasında olduğu yeni bir Alevi kanalının kurulacağına dikkati çekti.

Özdemir’in aynı zamanda Su TV’nin eski sahibi ve “Alevi açılımın” yürütücülerinden olduğunu aktaran Yandaş,  televizyonun henüz yayına başlamadığını, test  yayın aşamasında olduğunu belirtti.

‘AMAÇ; ASİMİLE ETMEK’

Bu projenin arkasında devlete yakın Alevi örgütlerinin de olabileceğine vurgu yapan Büyükşahin, bu hamleyle Alevilerin asimile edilmek istendiğine işaret etti. Büyükşahin, Alevilerin temsil edildiği televizyonları kapatan hükümetin, Alevileri kendi politikalarına entegre edecek televizyonlar açtığını dile getirdi. “Eğer Alevi toplumunun bir televizyona ihtiyacı varsa,  o zaman neden var olanı kapatıyorsun” diye tepki gösteren Büyükşahin, TV 10’un Alevi toplumun lokmalarıyla kurulduğunu, Alevilerin rızalık  vermediği bir televizyona kimsenin itibar etmeyeceğini söyledi.

Son dönemlerde  televizyon programlarından ve sosyal medyaya  kadar Alevilere dönük  provokatif  ve ırkçı söylemleri de değerlendiren Büyükşahin, bu söylemlerinin Alevilerin yıllardır süren haklı mücadelesine set koyamayacağını kaydetti.  Alevilerin Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde  büyük bir yer tuttuğunu ifade eden Büyükşahin,  bu çıkışları da  asimilasyon politikalarının  bir parçası olarak okumak gerektiğini ifade etti.

Büyükşahin, “Korkut ve uzaklaştır yöntemiyle Alevi toplumu demokrasi güçlerinden ayrıştırılmak isteniyor. Esas amaçları, Alevi toplumunu katliamla korkutarak biat ettirmek, geri adım atmayanları ise sindirmek. O yüzden  kentsel dönüşüm adı altında  Alevi mahallelerine yöneliyorlar, cemevlerini işaretliyorlar, sosyal medyadan katliam tehditleri savuruyorlar, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Örgütlenme Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş’ı gözaltına alıyorlar” diye konuştu.

‘HİÇBİR ŞEKİLDE SİNMEYECEĞİZ; DİRENECEĞİZ’

Alevilerin  hiçbir tehdit karşısında sinmeyeceğinin altını çizen, TV 10’un  Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin, son olarak şunları dile getirdi: “Osmanlı döneminde nasıl ki Alevileri yok etmek için  saldırılar düzenlendiyse; bugünkü iktidar da aynı şekilde Alevi inancının öğretisini ortadan kaldırmaya dönük bir çaba içerisinde. Ama bu boş bir çaba çünkü  72 kişiyle Kerbela’da direnen bir Hüseyin var, bir Pir Sultan var, bir Koçgiri, bir Dersim var. Hiçbir şekilde Alevi toplumu sinmeyecek ve bu ülkenin demokrat, devrimci, yurtseverleriyle direnmeye devam edecek.” (Zeynep KURAY – ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir