‘Avukat Bek yarı baygın halde nezarethanede tutuldu’

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, ters kelepçeyi kabul etmediği için gözaltında işkence edilen Avukat Tugay Bek’in, yarı baygın halde nezarethaneye götürüldüğünü belirtti. Küçük, ters kelepçenin işkence olduğunu söyledi

Adana Barosu, Cezaevi Komisyonu Başkanları Avukat Tugay Bek’in ters kelepçeyi kabul etmediği için polisler tarafından gözaltında darp edilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda avukatın katıldığı toplantıda konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Bek’in işkenceyi emniyette kendisini ziyaret eden meslektaşlarına anlattığını belirtti. Bek’in 14 Aralık gecesi götürüldüğü Adli Tıp’taki muayenesi sonrası polislerce darp edildiğini hatırlatan Küçük, “Meslektaşımızın ters kelepçe uygulamasının mevzuata, hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu, bu uygulamayı kabul etmeyeceğini isterlerse düz kelepçe takabileceklerini belirtmesi, kollarını öne doğru birleştirerek uzatmasına rağmen, 30 ila 40 kadar çevik kuvvet polisi üzerine çullanarak tekme ve yumruklarla, hakaret ve küfürlerle yere yatırılıp zorla ters kelepçe takılmıştır” dedi.

‘Yarı baygın nezarethanede tutuldu’

Bek’in daha sonra ikinci bir saldırıya uğradığını ve yarı baygın halde nezarethaneye götürüldüğünü dile getiren Küçük, “Nezaretteyken gece baş ağrısı ve mide bulantısı başlayan meslektaşımız ısrarla doktora gitmek isteyince 3 polis memuru gelerek hastaneye ancak yine ‘ters kelepçe takarak’ götüreceklerini söylemiştir. Meslektaşımız, ters kelepçeyi kabul etmeyeceğini söyleyince doktora götürmemişler ve meslektaşımızı yarı baygın halde nezarette bırakmışlardır” dedi.

‘Ters kelepçe işkencedir’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kelepçe uygulamasını ancak güvenlik riski ve başka önlemlerin yetersiz kalması hallerinde kabul edilebilir saydığının altını çizen Küçük, “Bu koşullar gerçekleşmemişse kelepçe uygulamasını işkence olarak kabul etmektedir. Meslektaşımıza ve birlikte gözaltına alınan diğer kişilere Adli Tıp’ta muayene sonrasında yapılan ters kelepçe uygulaması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında açıkça işkencedir” diye konuştu.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı, Başsavcı Vekili, akabinde Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile bu işkencelerin bir daha yaşanmaması için görüştüklerini belirten Küçük, olaya ilişkin kamera görüntülerinin temini ve sorumlular hakkında yasal işlemin başlatılmasını istediklerini söyledi. (ÖzgürlükçüDemokrasi)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir