Cumartesi Anneleri 612.Hafta: Adalet İstiyoruz!

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(612. Kez Galatasaray’dayız)

612-aciklama

36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu (Xenduk) Köyü’nde yaşıyordu. Agit Akipa aynı zamanda köyün muhtarıydı.

Askerler köyde okulu ve bazı evleri işgal etmişti. Agit Akipa ve İbrahim Demir kaymakamlığa ve İçişleri Bakanlığı’na dilekçe ile başvurarak buraların boşaltmasını talep etti. Bunun üzerine karakol komutanı “Sizi yaşatmayacağız.” diyerek onları tehdit etti.

12 Aralık 1991 İbrahim Demir ve Agit Akipa çevrede JİTEM’ci olarak bilinen kişiler, korucular ve askerler tarafından gözaltına alındı.

Gözaltı işlemini yapan karakola giden ailelere, karakol komutanı “Onları hiç görmedik.” dedi. Bir askerin gizlice “Mağaralara gidin.” diye yönlendirmesiyle köylülerle birlikte bölgede arama faaliyeti başlatan aileler 13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada kayıpların gözleri ve elleri bağlanmış cansız bedenlerine ulaştı.

Tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Onların gözaltına alındıkları kabul edilmedi. Tanıklara rağmen, failler biliniyor olmasına rağmen hukuk işletilmedi.

612. buluşmamızda Demir ve Akipa aileleri ile birlikte “İbrahim Demir ve Agit Akipa dosyasında hakikat açıklansın, failler yargılansın.” diyeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

Tarih : 17 Aralık 2016 ( Cumartesi )
Saat : 12:00
Yer : Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

612 612-a
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir