Son dönemlerde ekonomik krizin ağırlığını giderek hissettirmesi ve sürekli artış gösteren doların en son ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararını açıklaması üzerine tüm para birimleri karşısında hızla değer kazanarak 3,54’ün üzerine çıkması yurttaşlarla birlikte esnafı da giderek bunalıma sokuyor. Ülkede ekonomik krizin derinleşmesi, doların artış göstermesine karşılık Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve son olarak FED faiz kararının ardından doların değer kazanarak altının değer kaybetmesinden en çok dövizciler ile kuyumcular etkilendi.

ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI KARŞILIK BULMADI

Diyarbakır’da dövizciler ve kuyumcular doların artış göstermesi ve ekonomik krizden dolayı halkın panik içinde olduğunu söyleyerek, yatırım yapılmadığını, dolayısıyla piyasada nakit paranın dönmediğinden şikayetçi. Döviz bürosu sahibi Selim Parlamış, işlerinin durgun olduğunu belirterek, tüm bu gelişmelerden olumsuz etkilendiklerini söyledi. Parlamış, “İnsanlar panik içinde dolar satın alıyor. Önceden de alıyorlardı, fakat daha sakin. Şimdi ise sert bir şekilde dolar alıyorlar. Bizim zararımız ise sattığımız malın yerini dolduramıyoruz. Yani insanlar dolar alıyor, fakat bozdurmuyor. Bu da bizi zarara uğratıyor. Satılan malı geri alamıyoruz, dolayısıyla fazlasıyla olumsuz etkileniyoruz. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurttaşa dolarlarınızı bozdurun çağrısı da karşılık bulmadı” dedi.

Parlamış, beklentilerinin 2017’de doların 4 TL’yi bulacağı yönünde olduğunu, bunun da karamsar bir tablo çizdiğini sözlerine ekledi.

HERKES DOLAR SATIN ALIYOR

Bir başka dövizci Şehmus Yavuz ise işlerinin durgun olduğunu, neredeyse çalışamaz duruma geldiklerini dile getirdi. Yavuz, “İnsanlar dolar bozdurmuyor ve işlerimiz çok durgun. Ekonomik krizden fazlasıyla etkileniyoruz. İnsanlar Türk Lirası değer kaybettiği için ellerindeki paralarla dolar satın alıyorlar. Fakat biz sattığımız malın yerini dolduramıyoruz ve zarardayız” diye konuştu.

ALTINA YATIRIM YOK

Döviz fiyatları yükselirken, altında ise tam tersi düşüş yaşanıyor. Kuyumcular da bu yüzden iş yapamamaktan şikayetçi. Kuyumcu Veysel Sular, insanlarda tedirginliğin hakim olduğunu dile getirdi. Sular, “İnsanlar altın yüksektir diyerek ellerindeki paraları ya yastık altında ya da bankalarda tutuyor. Zaten 2007-2008’den beridir bankalar kredi dağıtıyordu ve insanlar bu kredilerle ya ev ya da araba alarak uzun yıllar bankalara borçlu kalıyor. Dolayısıyla para bankalar arasında dönüyor ve piyasada para dönmüyor. Böyle olunca bizde sıkıntı yaşıyoruz. Bazen kiramızı bazen su borcumuzu veremiyoruz. Bu durum giderek daha kötüye gidiyor” dedi. (DİHABER)