HDK: Saldırılara karşı demokratik seferberliğe

HDK, HDP Genel Merkezi’ne yapılan silahlı saldırıyı kınadı. Saldırıdan “Milli Seferberlik” ilan edenlerin sorumlu olduğunu vurgulayan HDK, “Halklarımızı HDP’ye sahip çıkmaya ve demokratik seferberliğe çağırıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), HDP Genel Merkezi’ne yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

Açıklamada HDP’nin birçok il ve ilçeleri basıldığı, yağmalandığı ve yakılmaya çalışıldığı hatırlatılarak, dün de silahlı saldırı düzenlendiği kaydedildi. Saldırının, bir gün önce “Milli seferrberlik” ilan edilmesinin ardından gelmesinin tesadüf olmadığını vurguladı. Türkiye’yi baştan başa terörle yöneten, terörü kışkırtan bir zihniyetin HDP’yi hedef gösterdiği ifade edilen açıklamada, “HDP’ye yönelik saldırılar, eşbaşkanlarının, milletvekillerinin, binlerce parti üyesinin tutuklanması partinin tasfiye edilmesi ve başkanlık- tek adam diktatörlüğü sistemini kolayca geçirebilmek içindir” denildi.

Bu saldırıların hedefinin, HDP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde elde ettiği kazanımları ve demokratik muhalefeti ortadan kaldırmak olduğu belirtilen açıklamada, seçimlerde “ya başkanlık ya kaos” diyenlerin başkanlık için kaos peşinde koştuğu vurgulandı. HDP’ye yönelik silahlı ve siyasi saldırıların kaosu derinleştirmekten başka bir sonuç vermeyeceğine işaret eden HDK, “Yasal ve demokratik bir parti olan HDP’ye yönelik saldırıları teşvik edenler, örgütleyenler hesap vermelidir. HDP’ye yönelik saldırıları lanetliyor. HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. Halklarımızı HDP’ye sahip çıkmaya ve demokratik seferberliğe çağırıyoruz” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir