HDP’li Becerikli: Bütçe emekçiye değil, savaşa ayrılıyor

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerekli bütçenin emekçiden değil sermayeden yana olduğunu belirtti, kadına özel herhangi bir bütçenin olmadığını söyledi. Becerikli, “Emeğe, barışa değil bu bütçe, savaşa ayrılmıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Saadet Becerekli 2017 bütçe görüşmelerine dair Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

EMEĞE DEĞİL SAVAŞA BÜTÇE

Olağanüstü süreçlerden geçilen bir dönem olduğunu belirten Becerikli, OHAL ve KHK’le ülkenin yönetilemediğini kaydetti. Bütçedeki açıklara da değinen Becerikli, adil bir paylaşım olmadığına vurgu yaptı. Emekçinin bir köşeye atıldığının altını çizen Becerikli, emek yerine sermaye gözetildiğini dile getirdi, “Savaşa ve ranta dayalı bir bütçe hazırlanmış demek çok da yanlış olmaz. İş güvencesi derseniz yaşanan iş cinayetlerine bir bakmak gerekiyor” dedi.

KADININ BÜTÇEDE ADI YOK

İnsan Hakları Haftası olduğu hatırlatan Becerikli, insan hakları ihlalleri had safhada olduğuna dikkat çekti. Yalnızca iç hukuk değil, uluslararası sözleşmelerden doğan hakları da hiçbir yurttaşın kullanamadığına işaret eden Becerikli, HDP’li yöneticileri ve üyelerinin gözaltına alınmaları, işkence görmeleri bu hak ihlallerinin en açık göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Kadının birey olmaktan kaynaklanan hiçbir hakkı bu bütçede gözetilmediğine dikkat çeken Becerikli, “Görüşmeler süresince kadınların toplumdaki durumlarını iyileştirecek tek bir söz, tek bir proje duydunuz mu? Biz duymadık açıkçası. Kadın yalnızca aile içine hapsediliyor ve kazanılmış hakları bile yok sayılıyor” şeklinde konuştu. OHAL’in uzun süre devam edeceğini kaydeden Becerikli, bu süreçte toplumu bir arada tutan kurallar bütününün yok sayıldığını ifade etti, Türkiye’de var olan çeşitli renklerin bir arada yaşamasının boğulduğunu dile getirdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir