ICAD: Müjgan Ekin nerede? Taşkın Yasak Nerede?

ICAD, devletin, 24 Ekim’den beri kayıp olan Müjgan Ekin’ne ilişkin derhal açıklama yapmasını istedi, Ekin ve Diyarbakır’da kayıp olan Taşkın Yasak’ın kaybedilmesinden endişe duyduğunu belirtti.

icad-logo

Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD), Ankara’da gözaltına alınan ve 54 gündür kayıp olan Özgür Gün TV programcısı ve Sur Belediye Meclis üyesi Müjgan Ekin’e ilişkin açıklama yaptı.

MOBESE kayıtları ve tanıkların anlatımlarından Ekin’in gözaltında kaybedilmek istendiğinin ortada olduğunu kaydeden ICAD, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le, tüm yetkilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanıldığı belirtildi.

Müjgan Ekin’in kaybedilmeden önceki son görüntüleri yayımlandı

ICAD, HDP’nin 12 milletvekilinin tutuklandığını, binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini, muhalif gazete, televizyon ve radyoların kapatıldığını, faşizme karşı duran akademisyenlerin, avukatların, işçilerin her gün tutuklandığını hatırlattı.

ICAD, İnsan haklarının ayaklar altında olduğu ve hiçbir hukuk kuralının geçerli olmadığı bu koşullarda 24 Ekim’den bu yana haber alınamayan Müjgan Ekin’i ve 1 Aralık’tan beri Diyarbakır’da kayıp olan Taşkın Yasak’ı, devletin gözaltında kaybetmeye çalıştığına dair endişe duyduğunu kaydetti.

Türkiye’de ’80 ve ’90’lı yıllarda gözaltında kaybetme saldırısının devlet tarafından sistematik olarak uygulandığını ve binlerce insanın gözaltında kaybedildiğini hatırlatan ICAD, Cumartesi Anneleri’nin kayıplara karşı verdiği mücadeleyi anımsattı. Devletin, kayıp yakınlarının mücadelesine rağmen kayıpların akıbetini gizlemeye, failleri korumaya devam ettiğini ifade eden ICAD, Hasan Ocak davasında olduğu gibi kayıp dosyalarında zamanaşımı uygulandığını söyledi.

“Gözaltında kaybetme bir insanlık suçudur ve sorumluları zamanaşımı gibi gerekçelerle hesap vermekten kaçamazlar” diyen ICAD, devletin derhal Müjgan Ekin’in nerede olduğunu açıklamasını ve serbest bırakmasını istedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir