Bombalar ve düzene payanda olan sol – Mehmet GÜNEŞ

mehmet-gunes-e

 

 

 

 

İstanbul Beşiktaş’taki patlama sonrası malum koro yine harekete geçti. Sol veya sosyalist partiler, solumsu aydınlar, liberaller hep bir ağızdan bildik söylemleri boca ettiler. Bu açıklamaların içinde ne yazık ki her şey var, gerçeğin kırıntısı yok. Günlük konforu içinde, kılı kıpırdamadan ve her şey kendi dışında, başka bir dünyada oluyormuş gibi “terörü” lanetleyip hümanizm ve vicdan çağrıları yayınladılar.

Şehrin ortasında bomba patlatmak ve sıradan kim gelirse ölsün demek caniliktir, bunun savunulacak bir yanı yok ve hiç bir ideoloji veya amaç adına savunulamaz. O bombayı ve başka bombaları patlatan kim olursa olsun sorumlusu IŞİD ile işbirliği içindeki AKP iktidarıdır. Aynı zamanda 30 yıldır şiddetlenerek devam eden bu kirli savaşın arkasında duran Türkiye toplumudur. Bu kirli savaş devam ettiği müddetçe daha ne bombalar patlar göreceğiz. Gerçekler inatçıdır, bu bombalar PKK veya her hangi bir örgütü aşan gelişmelerdir. Sen devlet gücüyle aylarca şehirleri kuşatır tank ve top ateşiyle yerle bir edersen karşılığını fazlasıyla alırsın. Burada şehirler yakılıp yıkılırken susup bombalar patlayınca bağıranlar siz bomba ve ölümlere karşı değilsiniz siz bombalarda bile milliyetçisiniz. Türk bombasına sessiz kalarak evet deyip, Kürt bombasına feveran edenler iki yüzlüdür.

Bu böyle olmaz. Aydınlar suçludur ve toplumda suçludur. Kimse Kürdistan’da işlenen suçları kendi dışına atarak kendini kurtaramaaz. Devlet ve toplumla beraber PKK’ye lanet yağdırıp durmayın, tersine PKK’ye dua edin. Aydınlara söylüyorum PKK olmazsa ZKP çıkacağını ve PKK yi mumla aratacağını düşünemiyormusunuz? Bilinciniz mi dumura uğradı? Bakın başka ülkelerde milliyetçi örgütler neler yapıyorlar.

PKK bütün eleştirilerin ötesinde bu ahlaksız, adaletsiz, eşitsiz, kirli savaşı belli bir düzeyde tutmak için çırpınıyor. Bir çıkarın gözlerinize çekilmiş devlet milini ve çıplak gözle bakın, psikolojik harbin sessiz işbirlikçileri olmaktan kutulun. Sizin devletiniz, ordunuz ve AKP’niz değil miydi daha taze 15 Temmuz’da iktidar için tankları ve füzeleri kullanan, teslim olmuş kurbanların kafasını kesen. Savaş bu savaş! Ne zannediyorsunuz? Devletin saldırganlığını durdurmaya çalışmayıp bombalara karşı çıkmak zeka eksikliğidir. Sen devlet ve güçlü taraf olarak her melaneti yap ve yaparım, gördün mü, bak nasıl eziyorum diye efelen… Ama karşındakinin eli armut toplamıyor. PKK bu bahiste en mağdur ve en masumdur. Burdakiler tam timsah gözyaşlarıdır ama kimseyi kandıramaz.

Devletiniz şehirleri bombalarkende siz PKK’yi eleştirdiniz, tabi kolay iş PKK’yi eleştirmek hapishanesi yok sizi hapse atamaz. AKP’yi eleştirseydiniz ya. Eleştirdik ya daha ne yapalım diyenler çıkabilir. Eleştirdiniz de bodrumlarda Kürtlerin kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden yakılmasını engellediniz mi? Farkında değilsiniz ama yıkılan şehirlerin manzaraları ikinci dünya savaşında Hitler’in tanklarının geçtiği Avrupa şehirlerinden beş beter görünüyor. Sahi bu manzaralara bakınca ben nerdeydim nasıl bu vahşet olurken normal yaşantıma devam ettim sorusunu sormak varken aydın, vicdan diye bir şey varsa bunu sorması gerekirken ne yaptınız. Kürtlere ne diyorsunuz? Devlettir yapar sen kaderine razı ol karşılık verme. Başka ne diyorsunuz? AKP’dir yapar ama demokrasiye inanın ve demokrasiye sizi koruması için dua edin. AKP demokrasiye uymaz siz kanınız akıtılsa da uyun, seçimleri bekleyin. Başka öneriniz nedir?

Türkiye’de aydın denilenlerin zerrece bilinci ve vicdanı varsa, Kürtlere devletin yaptığı tüm alçakça zulumlerden sorumluluk ve utanç duyması gerekir. Bu devletin ve toplumun bu durumu tarihe çivilenecek. Yarın tarih PKK’nin bombalarını değil Türk devletinin suçlarını yazacak. PKK de isterseniz kudurun tarihe özgürlük için savaşan örgüt olarak geçecek. Halkı medya uyutuyor aydın ve sol diyenler nasıl körsünüz, afyon mu yuttunuz? Tarih dedim ama durum tarihe kalmadı şimdi tarih oluyor ve o tarihi Kürtler yazıyor. Buyursun devletiniz engellesin. Otuz yıldır beceremedi, artık iş işten geçti. Tarih bunu yazacak, dünya böyle okuyacak.

(Umut Gazetesi)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir