Polisin gözetiminde HDP binalarına saldırılar düzenlendi

Diktatör Erdoğan’ın linç çağrısını talimat olarak alan faşistler, HDP binalarına saldırılara girişti. İstanbul Beylikdüzü ilçe binası yakıldı, Çanakkale’de saldırganları engellemek isteyen iki HDP’li gözaltına alındı.

Kayseri’de yaşanan patlama sonrasında ırkçı faşistlerin ilk hedefi HDP binaları oldu.

HDP binalarına saldırılar akşam saatlerinden itibaren yayılmaya başladı. Saldırılarda yaralanan olmazken, polis faşist saldırganların hiçbirini gözaltına almadı.

HDP Genel Merkezi önüne gelen çeşitli saatlerde gelen gruplar ırkçı sloganlar attı. Polis tarafından uzaklaştırılan gruba gözaltı yapılmadı.

ESKİŞEHİR’DE HDP’LİLER GÖZALTINDA

Eskişehir’de faşistler iki HDP’li yöneticiye saldırdı. İl yöneticisi Zelal Yardımcı ve Tepebaşı İlçe Eşbaşkanı Emine Kaya’ya faşistlerin saldırısı sonrasında gözaltına alındı.

ADANA VE BURSA’DA İLÇE BİNALARI YAKILDI

Adana Çukurova ve Bursa Yıldırım ilçe binası yakılarak kullanılamaz hale getirildi.

BEYLİKDÜZÜ’NDE PATLAMA

İstanbul Beylikdüzü’nde ilçe binası kundaklandı. Kundaklama saldırısı sonrasında binada bulunan tüpün patladığı öğrenildi. Patlamada yaralanan olmadı.

Bağcılar ilçe binası önüne gelen faşistler tekbir getirerek ırkçı sloganlar attı. Havai fişekle bina ateşe verilirken, içeride kimsenin olmadığı öğrenildi.

Beykoz, Bayrampaşa, Eyüp ilçe binalarına taşlı saldırı yapıldı. Üsküdar ve Kartal’da da faşist gruplar saldırı için toplandı. Kartal’da binaya giren faşistler eşyaları dağıttı.

Kocaeli’nin HDP Darıca İlçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateş açıldı.

ÇANAKKALE’DE HDP’YE SALDIRANLAR DEĞİL, HDP’LİLER GÖZALTINDA

Çanakkale’de dört kişilik bir grup il binasına saldırdı. Parti binasının camlarına taş atmaya başlayan grubu gören bir grup HDP üyesi ise saldırganları engellemeye çalıştı. Bina önünde nöbet tutan polisler ise, 2 HDP’liyi gözaltına aldı. İki HDP’li daha sonra serbest bırakıldı.

Ankara’da Yenimahalle ilçesine giren faşistler, eşyaları dışarı çıkararak yakarken, Erzincan’da da HDP tabelası taşlı saldırıyla kırıldı.

ANKARA

HDP binalarına yönelik saldırıların yaşandığı yerlerden biri de Ankara oldu. Yenimahalle HDP ilçe binasının kapılarını kırarak içeri giren yaklaşık 30-40 kişilik grup kapı ve pencereler ile içerideki malzemeleri kırdı. Grup yanı sıra bina içerisindeki evrakları da dışarı çıkararak yaktı.

Partililerin olmadığı saatte içeri giren grup tarafından binaya gerçekleştirilen saldırının ardından, ırkçı sloganlarla olay yerinden dağıldı. Tüm bunlar olurken olay yerinde ise polisin gelmemesi dikkat çeken bir durum oldu.

İZMİR

HDP İzmir Bornova ilçe binasına da yüzü kar maskeli yaklaşık 20 kişiden oluşan bir grup saldırdı. Sosyal medya hesaplarında yayınladıkları videoda grubun sık sık ırkçı sloganlar ve cinsiyetçi küfürler ederek taş ve sopalarla ilçe binasının kapısını zorladıkları görüldü.

ERZİNCAN

Akşam saatlerinde Erzincan merkezdeki Ordu Caddesi üzerinde bulunan HDP İl binasına saldırıda bulunuldu. Saldırıyı yapanlar belirlenmezken il binasında bulunan parti tabelası parçalanarak yerine Türk bayrağı asıldı.

Olayın ardından HDP Erzincan İl Eşbaşkanı ve partili yöneticiler Emniyete giderek saldırganların bulunarak cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

KOCAELİ

Kocaeli’nin Darıca ilçesine bağlı Osmangazi Mahallesi’nde de HDP Darıca İlçe Örgütü binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateş açıldı. Mermiler camlara isabet ederken, olay sırasında binada kimsenin olmadığı ifade edildi.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri, binada inceleme yapıp, şüpheli ya da şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.(ETHA – DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir