Vatan Emniyette HDP’lilere işkence

HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonunda İstanbul’da gözaltına alınanlarla görüşen avukat Sinan Zincir, “İçeride çok yoğun bir psikolojik işkence var, müvekkillerimizin en temel ihtiyaçları bile karşılanmıyor. Müvekkillerimizin neyle suçlandığını dahi bilmiyoruz” dedi.

Beşiktaş bombalı saldırı sonrasında Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik başlatılan siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınanlar 5 gündür gözaltında. 5 günlük avukat yasağının kalkmasının ardından, avukatlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındaki HDP’liler ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin ETHA’ya bilgi veren Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarından Sinan Zincir, 24 HDP’li ile görüştüklerini, müvekkillerinin bir kısmı ile hala görüşemediklerini söyledi. Gözaltındaki siyasetçilerin gözaltı süresinin 5 gün uzatıldığını ifade eden Zincir, müvekkillerinin neyle itham edildiklerini öğrenemediklerini kaydetti. Zincir, “Bize hiçbir karar ulaşmamasına rağmen emniyet dosyada ‘avukat kısıtlaması’ var diyerek bilgi vermiyor, savcıya ulaşamıyoruz.” dedi.

Gözaltındaki HDP’lilerin yoğun psikolojik işkenceye maruz kaldığını vurgulayan Zincir, “Hakaret, kapı vurma, ayakta sayım, su ihtiyacını bile karşılarken yoğun psikolojik işkence yapılıyor. Emniyette benzer uygulamalara bizde tanık olduk. HDP il yöneticisi Nasır Tonguç daha önce ciddi bir kalp rahatsızlığı geçirmiş ve yaşlı olmasına rağmen gözaltı süresi uzatıldı. Ayrıca Fatma Duman isimli müvekkilimizin evine yapılan baskın sırasında eşi ve 17 yaşındaki oğlu darp edilmiş, çocuklarının oyuncaklarına varana kadar el konmuş. Duman baş örtülü ve inançlı bir kadın, içeride zorla baş örtüsünü çıkartmışlar. Namaz kılmasına dahi izin vermiyorlarmış.” diye belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yine bu operasyonlar kapsamında gözaltına alınıp ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla tutuklanan işkence yapılan Filiz Çolak’ın ve avukat Zincir’in anlatımları ve tanıklıklarına rağmen İçişleri ve Adalet Bakanlıkları yaptığı açıklamayla işkenceyi inkar etmekte, “İşkenceye sıfır tolerans gösteriyoruz. Türkiye’nin böyle bir gündemi yok” diyerek polisin yaptığı işkencenin üzerini örtmeye çalışıyor. (Havva Cuştan – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir