AKP’li Şentop: ‘Devlet okulunda Alman dinine izin verilemez’

AKP’li Şentop, Milli Eğitim’in Noel yasağına tepki gösteren Almanya’ya yanıt verdi. Şentop “Devlet okulunda misyonerliğe izin verilemez. Daha önce okulda noel şarabı kaynatıp lise öğrencilerine içiren Alman öğretmenler varmış” dedi.

AKP’li TBMM Anayasa komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Almanca eğitim veren okullara gönderdiği talimat ile her yıl yapılan yılbaşı etkinliklerini yasaklamasını savundu. Şentop, karara tepki gösteren Almanya’yı da eleştirdi.

GazeteDuvar’da yer alan habere göre; Konuya ilişkin, bu sabah Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Şentop’un mesajları şöyle:

“Türkiye’de devlet okulunda, Müslüman öğrencilere müfradatla alakasız Protestan ilahileri okutanlar ikaz edilince Almanya itiraz ediyormuş.
Devlet okulunda misyonerliğe izin verilemez. Daha önce okulda noel şarabı kaynatıp lise öğrencilerine içiren Alman öğretmenler varmış.
Almanya’da bir devlet okulunda, Alman Hristiyan öğrencilere, Müslümanlık telkin eden bir Türk öğretmene nasıl muamele yapılırdı acaba?

ALMAN DEVLETİNE HİZMET EDEN TÜRKLER

Alman devletinin misyonerlik yapan vatandaşlarına sahip çıkması anlaşılabilir. Alman devletine hizmet eden Türk vatandaşlarına ne demeli?
Kendinize gelin. Burası Türkiye. Devlet okulunda, bu ülkenin çocuklarına Alman devletinin dini / siyasi propagandasına müsaade edilmez.
Cemil Meriç ne güzel söyler: “Bizim aydınımız din düşmanı değil, İslam düşmanıdır.
Bahis mevzuu İslam olunca, “laik eğitim” önemli. Konu Hristiyanlık olunca laiklik maiklik akla gelmez. Kültür değişimi olur.
Kendi okullarında, Müslüman Türk vatandaşı çocuklara din dersi verilmesine müsaade etmeyen Almanlar, Türkiye’de misyonerlik yapacaklar.
Bu ülkenin seçkin beyinlerini Alman devletinin hizmetine sürmeye müsaade edilmemelidir. Alman devletinin hizmetkarı vatandaşlara duyurulur.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir