Beştaş: Esas amaç HDP’siz referandum

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP il ve ilçe binalarına yapılan saldırıların intikam çağrılarının neticesi olduğunu vurguladı.

ANF’ye konuşan Beştaş, AKP iktidarının her olaydan sonra HDP’yi hedef göstermesinin tesadüf olmadığına işaret ederek, milletvekillerinin tutuklanmasıyla başlayan süreçte yaşananların bir politikanın parçaları olduğunu vurguladı. Beştaş AKP’nin, HDP’siz referanduma gitmeyi hedeflediğine dikkat çekti.

‘İNTİKAM ÇAĞRILARININ NETİCELERİNİ YAŞIYORUZ’

HDP il ve ilçe binalarına peş peşe yapılan saldırıları değerlendiren HDP milletvekili ve hukukçu Meral Danış Beştaş, çok kirli ve ciddi bir provokasyon silsilesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Bu saldırıların bilinçli bir politikanın neticesi olduğuna dikkat çeken Beştaş, İçişleri Bakanı Soylu ve hükümet yetkililerinin “intikam” çağrılarının hatırlatarak, bir hukuk devletinde kesinlikle intikamın yeri olmadığını vurguladı.

Beştaş, “Bir suç işlendiyse, bu fiilin karşılığı yakalamak, tutuklamak, cezalandırmaktır. Fakat intikam çağrıları yapmak toplumu mobilize etmek, saldırıları teşvik ve hazmettirmek anlamına gelir” dedi. HDP il ve ilçe binalarına yapılan saldırıların eş zamanlı gerçekleştirildiğine işaret eden Beştaş, sosyal medyada cumhurbaşkanı veya hükümete eleştiri yapanların aniden tutuklandığı bir mecrada, saldırıyı gerçekleştirenlere dönük pasif tutumun göz yummanın ötesinde okunması gerektiğini kaydetti.

‘SAVAŞ PROVASI YAPILIYOR’

Bu gidişattan herkesin endişe duyması gerektiğini vurgulayan Beştaş, mevcut kaosu, toplumsal barışı dinamitleyen, halkın bir arada yaşama olanaklarını ortadan kaldırmaya yönelik hamleler olarak değerlendirdi. Açıkça bir savaş provası yapıldığına dikkat çeken Beştaş, “Bu ülkede 6-7 Eylül olaylarını, Maraş, Sivas katliamlarını yaşayan bir toplum olarak endişeliyiz. Siyasi iradenin ciddi sağduyu çağrıları yapması gerekirken, şu anda bizim sesimizi duymak istemeyen ve farklı yorumlar yapan bir iktidarla karşı karşıyayız. Böyle bir ortamdan ne toplumsal bir barış ne de demokrasi çıkar” şeklinde konuştu.

‘İÇİŞLERİ BAKANININ AÇIKLAMASINI CİDDİ BULMUYORUZ’

HDP milletvekilleri olarak HDP il ve ilçe binalarına yapılan saldırıları durdurmak için defalarca yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını, ancak hiçbir yanıt alamadıklarını aktaran Beştaş, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın doğru olmadığına işaret etti. Beştaş, “İçişleri Bakanlığı’nın, partimizin ismini dahi anmadan saldırılara karşı iş başında oldukları açıklamasını ciddi bulmuyoruz. Onlarca il ve ilçe binamız yakılmışken ve tüm çabalarımıza rağmen yanıt alınamamışken, bu açıklama sadece bir algı yönetme açıklamasıdır. Bu açıklama Türkiye’ye değil dış dünyaya yöneliktir ve samimi değildir” dedi.

‘BİZİ YÜRÜDÜKLERİ YOLDA ENGEL OLARAK GÖRÜYORLAR!’

AKP iktidarının her olaydan sonra HDP’yi hedef göstermesinin tesadüf olmadığına işaret eden Beştaş, milletvekillerinin tutuklanmasıyla başlayan süreçte yaşananların bir politikanın parçaları olduğunu söyledi. Bu hamlelerin esas amacının referanduma HDP’siz girmek olduğuna dikkat çeken Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz, Anayasa paketinin açıklandığı dönemde milletvekillerimiz tutuklandı. Daha dün Mersin Merkez Akdeniz Belediyesi’ne kayyım atandı; bunların hepsi merkezi bir akıl tarafından hayata geçiriliyor. Mesela kayyımlara ilişkin daha önce karar alınıyor, belediye eş başkanlarımız planlı bir şekilde gözaltına alınıyor, daha gözaltılar sürerken kayyım atanıyor. Yine milletvekillerimiz ve eş başkanlarımız tek elden yönetilen bir operasyonla eş zamanlı gözaltına alınıp, tutuklanıyor. Buna benzer birçok örnek var. HDP’yi yürüdükleri yolda bir engel olarak görüyorlar ve demokratik siyaseti, toplumsal barışı, hak ve özgürlükleri savunan bir partiye yaşam hakkı tanımamaya yönelik bir politika yürütüyorlar. Tüm toplumsal dinamikleri kendilerine biat ettirmek üzere hareket ettikleri için, biz onların önünde bir engeliz ve bu engeli kaldırmaya çalışıyorlar. HDP’siz bir referanduma hazırlanıyorlar, aslında tüm gidişat buna işaret ediyor.”

‘BOMBAYI PATLAT, SANA BAKARIZ’

Siyasi iktidarın bu yöntemi 7 Haziran seçimlerinden bu yana sürdürdüğünü belirten Beştaş, seçim öncesi HDP’nin Amed mitingine yapılan bombalı saldırının sanığı Orhan Gönder’in mahkemedeki “Bombayı kabul et, devlet sana bakar” beyanını hatırlatarak, “Gerçekler gizlenemez, zamanla teker teker ortaya çıkıyor. Kendilerinin bu süreçlerde yaptıklarının hangi amaca hizmet ettiği er ya da geç ortaya çıkacak” dedi. HDP’yi etkisiz hale getirme manevrasının boşa çıkacağını vurgulayan Beştaş, tutuklamaların verdikleri uzun soluklu mücadeleye ket vuramayacağını, mücadeleyi daha da yükselteceklerini söyledi. Bu gidişatın Türkiye’yi uçuruma yuvarlama gayreti olduğunu belirten Beştaş, iktidara bu yaklaşımlardan derhal vazgeçilmesi çağrısı yaptı. (Zeynep KURAY – ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir