Ethem’in katili polis Şahbaz yalnızca para cezasına çarptırıldı

Gezi direnişçisi Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şabhaz’a hapis değil para cezası verildi. Aile, “Ethem’in canı 10 bin TL. Adaletiniz batsın” diyerek karara tepki gösterdi.

Ankara’da 1 Haziran 2013 tarihinde Gezi direnişçisi Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın yeniden yargılandığı davada karar çıktı.

Yargıtay, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Haksız tahrik altında insan öldürmek” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından verdiği 7 yıl 9 ay 10 günlük hapis cezasını az bulmuş ve yargılamanın yeniden görülmesini istemişti.

Yargıtay’ın kararının ardından dava Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, polis Ahmet Şahbaz da tahliye edilmişti.

Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar bugün görülen duruşmada yaptığı konuşmada, daha önceki yargılamada verilen 7 yıllık cezanın bile siyasi iktidar tarafından fazla bulunduğunu söyledi. Son üç yılda iktidarın yargı üzerindeki etkisine tanık olunduğunu belirten Bayraktar, “Bağımsız yargılama yapılamayan bir süreçte bu davadan adil bir yargı bekliyoruz. Bir önceki duruşmada davaya siyasetin etkisini savcı mütalaasında gördük. 10 ay istedi. Katledilen 100lerce insan bizi izliyor ve adil bir karar bekliyor” şeklinde konuştu.

Aile avukatlarının ardından söz alan savcı önceki duruşmada polis Ahmet Şahbaz hakkında sadece 10 ay hapis cezası istediği mütalaasını tekrarladı. Sanık avukatları da müvekkillerinin meşru müdafaada bulunduğunu öne sürerek, ceza verilmemesini istedi. Sanık avukatları önceki yargılamada polis Şahbaz’a hapis veren heyete ceza verildiğini hatırlatarak, mahkeme heyetini tehdit etmiş oldu.

Aksaray’da yeniden görülen davada mahkeme heyeti, daha önce 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan polis Ahmet Şahbaz hakkında ödül gibi ceza verdi.

Mahkeme polis Şahbaz hakkında önce 1 yıl 4 ay hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 10 bin 100 TL para cezasına çevirdi.

‘ADALETİNİZ BATSIN’

Duruşma bitiminde aile kararı tepki gösterirken, bir polisin aileye “sıra size de gelecek” dediği bildirildi. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, polis hakkında şikayetçi olacaklarını duyurdu.

Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, insan öldürmenin bedelinin para cezası olmasına dikkat çekti “Kardeşim Ethem’in canı 10 bin TL. Türkiye adaleti öldüren polisine para cezası verdi. Adaletiniz batsın” diye belirtti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir