Diyarbakır’ın Yeşildere köyü kırsalında 12 Aralık’ta 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’ne inmek isterken düşen F-16 savaş uçağının enkazı önceki gün kaldırıldı. Günlerce olay yerinde bekletilen enkazın incelemesi bitirildikten sonra asker ve polisler tarafından enkaz kaldırıldı.

Uçağın düştü gün “Türk Hava Kuvvetlerine ait bir adet F-16 tipi savaş uçağı, 12 Aralık 2016 günü saat 19.30 sularında eğitim uçuşu dönüşünde piste iniş için yaklaşırken Diyarbakır Hava Meydanı’na yaklaşık 1,5-2 mil mesafede iken henüz bilinmeyen bir sebepten düşmüştür. Pilot olaydan yara almadan kurtulmuş olup, sağlık durumu iyidir. Kaza nedeninin belirlenmesi maksadıyla inceleme başlatılmıştır” şeklinde açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, hükümet ve devlet yetkililerden düşüş nedeniyle ilgili şu ana kadar resmi açıklama yapılmadı. Olaydan sonra HPG tarafından yapılan açıklamada, uçağın birimleri tarafından düşürüldüğü ileri sürülmüştü.

GÖRGÜ TANIKLARI: DÜŞMEDEN ÖNCE YOĞUN SİLAH SESLERİ GELDİ

Olayın yaşandığı ana dair Yeşildere köyündeki evinde o sırada elbiseleri toplamak için balkonda olduğunu anlatan ismini vermek istemeyen bir kadın görgü tanığı, “Uçak düşmeden hemen önce yoğun silah sesi geldi. Uçak alçaktan uçuyordu. Sonra uçağın kuyruğu birden alev aldı. Havadayken iki parçaya ayrıldı. Çok büyük gürültüyle evimizin 200 metre ötesine düştü. Evler yerinden oynadı” demişti.

Bir başka köylü de şu iddiada bulunmuştu: “Uçak düşmeden önce yoğun bir şekilde silah sesi geldi. Sonrasında patlama sesi duyduk. Sesi duyunca dışarı çıktık. Biri kadın, biri erkek, 2 pilot uçaktan atlayarak kurtuldu. Kadın pilot, Çarıklı köyü yakınlarına düştü. Onu oradaki köylüler kurtardı. Erkek pilot bizim köyün ağaçlık alanına düştü. Biz yanına gittik, silah çekti, ‘Yaklaşmayın’ dedi. Polise haber verdiğini söyledi. ‘Polis gelene kadar yaklaşmayın bana’ dedi. Çok korkmuştu. Panik halindeydi.” (DİHABER)