HDP’den ‘başkanlık için iki şart’ haberlerine yanıt

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım’ın eski bir açıklaması kullanılarak “HDP’den başkanlık sistemi için iki şart” şeklinde haberler yapılmasını eleştirdi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım’ın başkanlık sistemi ile ilgili geçmişte yaptığı açıklamaların yeniden gündeme getirilmesi üzerine başkanlık sistemi konusunda açıklama yaptı.

Bilgen, söz konusu haberlerde Kadri Yıldırım’ın “başkanlık sistemine iki şartla destek verebiliriz” ifadelerinin yer aldığı eski bir açıklamadan alıntı yapıldığını ve başkanlık konusunda HDP’nin tavrının net olduğunu söyledi.

Bilgen Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Milletvekilimiz Kadri Yıldırım’ın eski bir açıklamasından alıntı yapılarak haber yapılmıştır partimizin mevcut paketle ilgili tutumu nettir” ifadelerini kullandı.

KADRİ YILDIRIM NE DEMİŞTİ?

Yıldırım, anayasa değişikliği tartışmalarına ilişkin iki şartla destek verebileceklerini söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı: “Bunlardan biri anadilde eğitim hakkı biri de üniter yapı içerisinde kalmak kaydıyla Kürtlere bir statü hakkı. Eğer bu iki temel hak verilirse güvenceye alınırsa ve şu anda da görüşülmekte olan anayasada da bir şekilde yerini alırsa bizim böyle bir anayasaya ve bu anayasa gereği belki de oluşacak olan bir başkanlık sistemine hayır dememiz için hiçbir neden yok.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir