Hrant’ın Arkadaşları: İktidar kılını kıpırdartmadı, elbirliğiyle örttüler

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı davanın dört gün sürecek 9. duruşması görülmeye başlandı. Duruşma öncesi açıklama yapan Hrant’ın Arkadaşları, “İktidar cinayet şebekesini aydınlatmak için kılını kıpırdatmadı. Hepsi elbirliğiyle örttüler” dedi.

Hrant’ın Arkadaşları, Hrant Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin yargılandığı duruşmanın dokuzuncu celsesi öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Dink davasının İstanbul Adalet Sarayı’nda devam eden duruşması, bugün dönemin İstihbarat daire Başkanı Ramazan Akyürek’in sorgusuyla devam edecek. Duruşma dört gün sürecek.

Hrant’ın Arkadaşları, Dink’in katledilişinin 10.yıldönümü olan 19 Ocak yaklaşırken davanın seyriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın, “Yıllardır, bu cinayetin örgütlenmesine ve sonradan örtülmesine karışan devlet görevlileriyle tetikçilerin bir arada yargılanmasını savunduk” dedi. Aydın, 2015 yılında başlayan yeni yargılanma sürecinde de hiç kimsenin cinayeti önlemek için hiçbir şey yapmadığının anlaşıldığını belirtti.

Aydın, cinayetin jandarma ayağıyla ilgili iddianamenin hazırlanmasını beklediklerini belirtti, “Jandarma davası şimdi yürüyen dava ile birleştirilirse, on yıldır haykırdığımız talebimiz kısmen gerçekleşecek” diye konuştu.

‘İKTİDAR ÖNLEMEK İÇİN KILINI KIPIRDATMADI’

“İktidar cinayet şebekesini aydınlatmak için kılını kıpırdatmadı” diyen Aydın şöyle konuştu:

“İlk cinayet davası müsamereydi, orada adaletle alay edilmişti. Bu sefer dava sahici olabilir, ama güçlü engeller var. İlk engel, anayasa, yasalar ve kurumların ortadan kaldırıldığı, adaletin hiçbir nesnel ölçüsünün kalmadığı ortam. İkinci engel, hükümetin Hrant Dink cinayetini sadece ‘FETÖ’ diye suçlayabileceği kişilerin üzerine yıkma gayreti. Günün ortamı, sahiden sonuç almaya yönelik sağlıklı bir yargı sürecine dair umut beslemeyi zorlaştırıyor. Yine de, bir grup tetikçinin şov yaptığı rezilâne müsamereden, devlet görevlilerinin yargılandığı aşamaya gelinmiş oldu. Şunu vurgulamalıyız: Bugün gelinen aşama, cinayetin hemen ertesinde apaçık görülebiliyordu. Ama ‘işi FETÖ’ye yıkma’, bir imkân olarak belirene kadar, iktidar cinayet şebekesini aydınlatmak için kılını kıpırdatmadı. Hepsi elbirliğiyle örttüler.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir