Demirtaş: Davutoğlu yargılanmalı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bilal Erdoğan ve Hakan Fidan için ‘ifade vermeye gitmeyecekler’ dediğini hatırlattı, “Biz savcılıkta ifade vermeme kararını korktuğumuz için değil, AKP yargısına karşı çıktığımız için aldık” dedi. Demirtaş, hakkındaki yargılamanın çok sayıda suça imza atan Davutoğlu hükümetine yönelik eleştiriler olduğunu belirtti, “yargılanması gereken Davutoğlu’dur” dedi. Rus Büyükelçisi’ni öldüren polisin Davutoğlu döneminde işe alındığını ve Kürt kentlerinin de bu dönemde yakılıp yıkıldığını söyleyen Demirtaş, “Davutoğlu yargılanmalı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında Mardin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

Kürsü dokunulmazlığı olmasına rağmen 2 Şubat 2016 tarihinde Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle yargılanan Demirtaş, tutsak bulunduğu Edirne F Tipi Hapishanesi’nden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı. Duruşmayı Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP Mardin Milletvekilli Erol Dora da takip etti.

Duruşmada hakkındaki yargılama hakkında konuşan Demirtaş, “Adil yargılanma hakkım imkansız hale getirilmiştir. Biz yargılanmamız başlamadan zaten suçlu ilan edilmiş ve karşı bir propaganda ile hakkımızda hüküm kesilmiştir. Bu koşullarda savcılıkta ifade veremeyeceğimizi ifade ettik. Ama yargı önüne çıkmaya korktuğumuz için değil, bu kararı AKP’nin yargısına karşı çıktığımız için aldık” dedi.

‘ERDOĞAN ‘OĞLUM İFADE VERMEYE GİTMEYECEKTİR’ DEMİŞTİ’

Demirtaş, kendisi ve diğer HDP milletvekilleri hakkında hazırlanan 500’ye yakın fezlekenin 15 Temmuz sonrasında Gülen Cemaati soruşturmasında açığa alınan yada tutuklanan kişiler tarafından hazırlandığını hatırlattı. Demirtaş, “Hatırlanırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan savcılığa çağrıldığında ‘oğlum ifade vermeye gitmeyecektir’ demiştir. MİT müsteşarı idareye çağrıldığında ‘Hakan Fidan ifade vermeye gitmeyecektir’ demiştir. Anayasa Mahkemesi Can Dündar kararına karşı Erdoğan ‘Bu kararı tanımıyorum saygı da duymuyorum’ demiştir. Şimdi bütün bunlar yargıya kafa tutmak olmuyor da bizim AKP’ye karşı eleştirimiz mi oluyor. Bunu kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

‘DAVUTOĞLU’NUN YARGILANMASI GEREK’

İddianamede hakkımda yer alan suçlamalara dikkat çeken Demirtaş, “Bu konuşmalar başkan sona hükümete siyasi eleştirilerdir. Ordu polis ve jandarma yürütmeye bağlıdır. Yaptığım konuşma, hükümeti teşhir ederek, uyararak ve doğruyu göstererek yapılmış bir denetimdir. Parlamento yürütmenin denetleyicisidir. Ahmet Davutoğlu yönetimindeki siyaset, çok vahim hatalar yaptı. Oysaki o günler PKK’nin Türkiye’ye karşı bütün şiddet eylemlerine nihai olarak son vereceği tartışmalarının yapıldığı günlerdi. Cizre, Şırnak, Nusaybin, Sur ve benzeri il ilçelerde sivillerin ölümüne yol açan şehirlerimizin haritadan silinmesine neden olan operasyon talimatları Davutoğlu’nun. Yine bakıldığında bu siyasi kararları uygulayan en üst düzey emniyet amirlerinin neredeyse tamamı darbeye teşebbüsten tutuklu. Benim yaptığım konuşma o gün yapılan yanlışlara samimi eleştirilerdir. Burada yargılanması gerekenler Davutoğlu başkanlığındaki hükümet ve o dönem görev yapanlardır” şeklinde konuştu.

‘BÜYÜKELÇİYİ ÖLDÜREN POLİS DAVUTOĞLU DÖNEMİNDE İŞE ALINDI’

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un siyasi bir suikastla öldürülmesine de dikkat çeken Demirtaş, “Rus Büyükelçisini öldüren kişi Ahmet Davutoğlu döneminde işe alınmış bir polis memurudur. Rus uçağının düşürülmesi talimatını veren Ahmet Davutoğlu. Dokunulmazlıklarımızı, Anayasaya aykırı teklifle parlamentoya getiren, belediye başkanlarına kayyum ve tutuklama hazırlıklarının yapıldığı dönem Davutoğlu başkanlığındaki dönemdir” dedi.

‘ŞEHİRLERİN YIKILMASINDAN YARGILANAN TEK KİŞİYİM’

Kürt ve Türk halklarının ortak geleceğinin bir parti etrafında değil, demokrasi ve insan hakları ilkeleri etrafında birleşmek olduğunu dile getiren Demirtaş, “Şırnak diye bir şehir haritadan silinmiştir. Cizre ve Nusaybin’in yarısı yok olmuştur. Bunlar hakkında yargılanan tek kişi var o da benim. Davutoğlu’nun FETÖ ve El Nusra’yı yargı içine sızdıran kafasında planladığı, Neo-Osmancılık politikasını hayata geçirmenin gizli aşamalarıydı. Asıl yargılanması gereken Davutoğlu ve hükümetidir” ifadelerini kullandı.

Özgürlük, eşitlik ve adalet için mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Demirtaş, “Bizi bu şekilde anlayan her siyasi oluşumla el ele verip bu tezgahtan çıkmayı başaracağız. Bu davalar açıldı diye, bu haksız tutuklama yapıldı diye asla geleceğe dair inancımızı yitirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Demirtaş’ın ardından söz alan avukatları, iddianameye konu olan konuşmanın Anayasa hukukçusu veya siyaset bilimcisi tarafından incelenmesini istedi. Mahkeme heyeti, talebi reddederek duruşmayı 28 Mart 2017 tarihine erteledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir