Cinayet sırasında Arapça olarak bağırarak sarf ettiği, “Beni buradan ancak ölüm alır. Cihada biat ettim ve şehadeti hedefliyorum. Şehadetten başka bir şeyi hedeflemeyiz” sözler nedeniyle polis Altıntaş’ın El Kaide ya da El Nusra üyesi olabileceği üzerinde duruluyor.

Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi sonrası gündeme gelen tartışmayı, şu anda Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 29 Haziran 2016 tarihinde HDP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmasında aylar önce başlatmıştı.

İstanbul Atatürk Havaalanı’ndaki patlamanın ardından Demirtaş, hükümeti “radikal İslamcı örgütler” konusunda şu sözlerle uyarmıştı: “IŞİD, devlet içerisine sızmış durumda. Milli Eğitim’de var, Sağlık Müdürlüğü’nde var. Havaalanlarında var. AKP’nin hoşgörüsü ile devlete sızdılar. İstediği zaman da katliam yapıyor. Bu uyarım Başbakan’adır. Yıllardır ‘IŞİD’i kullanıyoruz’ dediniz ama IŞİD sizi kullanıyor. Terör gruplarının ülkede katliam yapmasına zemin sundunuz. Yıllardır kullandığın IŞİD artık Türkiye’ye sızmış, Kayseri, Malatya’da üstlenmiş.”

Demirtaş, aynı grup toplantısında polis teşkilatı içinde İslamcı örgütlere sempati bekleyen polislerin olduğunu ve DAİŞ’e lehine slogan attıklarını dile getirmişti.

Öte yandan 6-8 Ekim Kobanê olayları sırasında Van’da çekilen görüntülerde bir polis memuru Kürt gençlerine karşılık “Yaşasın IŞİD” şeklinde bağırması halen hafızalarda. (DİHABER)