Dink davası: Belgenin imha edileceğini Erdoğan’a ilettim

Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin devlet görevlilerinin yargılandığı davaya devam ediliyor. Dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah’ın Trabzon’dan gelen istihbarat belgesini imha etmek istediğini dönemin başbakanı Erdoğan, bakanlardan Cemil Çiçek ve müsteşarlara ilettiğini kaydetti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin devlet görevlilerinin aralarında olduğu 35 kişinin yargılandığı davaya devam ediliyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, davanın 27. duruşmasının, ikinci oturumu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in çapraz sorgusu ile devam ediyor.

Dink ailesinin avukatları, Akyürek’e sorular yöneltti. Avukat Hakan Bakırcıoğlu, cinayetin ardından istihbaratçılar arasına yapılan telefon görüşmelerini hatırlatarak, dönemin İstanbul TMŞ Müdürü Yahya Öztürk’ün ilişkisini sordu. Akyürek, buna ilişkin bilgisi olmadığını iddia etti, toplantılarında gündeme geldiğini ancak Dink cinayetine ilişkin bir gündem olmadığını savundu.

Mustafa Öztürk’e dair soruya ise Akyürek, “Varsa böyle bir rapor bilmiyorum, biliyorsam da hatırlamıyorum” dedi. Akyürek, “Yasin Hayal’in psikolojik durumuna dair arkadaşlar bilgi veriyordu. Bugün yapacağım dediği şey yarın çok farklı olabilirdi. Bundan kaynaklı pek dikkate alınmazdı” dedi. Akyürek, “Diğer arkadaşlarımın bilgisi olabilir ama benim yok. Benim bilgim Yasin Hayal’e dair yürütülen soruşturmadan elde edilen bilgilerden ibarettir” iddiasında bulundu.

‘CERRAH’IN BELGEYİ İMHA ETMEK İSTEDİĞİNİ BAŞBAKAN VE BAKAN ÇİÇEK’E İLETTİM’

“Hrant Dink isminin bize geldiğini söyleyemem” diyen Akyürek, “Hrant Dink’i koruyun diye bir yazı daha yazıla bilinirdi. İstanbul Emniyeti’nde bu bilgiler var zaten. İstanbul istihbaratında da var” dedi. Akyürek, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın Trabzon’dan gelen istihbarat belgesini imha etmek isteğini dönemin başbakanına, bakanlardan Cemil Çiçek ve müsteşarlara ilettiğini söyledi.

Akyürek, “Ben Sabri Uzun’u direk suçlamıyorum” diyerek yazıları gönderdiğini ancak dikkate alınmadığını kaydetti.

Duruşma Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın savunması ile devam ediyor. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir