DİSK-AR: Gerekçesi çöken BES iptal edilmeli

DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan tasarruf oranları verilerine göre Zorunlu BES uygulamasının temel gerekçesinin çöktüğünü ve iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

diskar logo

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan tasarruf oranları verilerine göre Zorunlu BES uygulamasının temel gerekçesinin çöktüğünü ve iptal edilmesi gerektiğini açıkladı.

DİSK-AR’dan yapılan açıklamada, Ağustos 2016’da kabul edilen ve 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girecek olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) en temel gerekçesinin ortadan kalktığı vurgulandı. DİSK-AR, hükümetin meclise sunduğu yasa tasarısı gerekçesinde Türkiye’de brüt tasarruf oranlarının diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında çok düşük olduğunu ve Zorunlu BES uygulamasının yurt içi tasarruf oranlarını özendirmeyi amaçladığı vurgulandığı hatırlatıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de 7 Aralık 2016 tarihinde “Türkiye’nin bu sene tasarruf oranı yüzde 13,5 olacak gibi görünüyor” diyerek gerekçeyi desteklediği belirtti.

DİSK-AR açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Ancak gerek Zorunlu BES gerekse Maliye Bakanı Şimşek’in tasarruf oranlarına ilişkin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. TÜİK tarafından 12 Aralık 2016 tarihinde açıklanan Kurumsal Sektör Hesapları 2009-2015 araştırmasına göre Türkiye’nin brüt tasarruf oranlarının Zorunlu BES Yasa tasarısı gerekçesinde olduğu gibi yüzde 15,63 ve Bakan Şimşek’in açıklamasında olduğu gibi yüzde 13,5 değil yüzde 24,8 olduğu ortaya çıktı Böylece Türkiye’deki tasarruf oranlarının dünya ortalamasına uygun olduğu, Avrupa Birliği ülkelerinden de daha yüksek olduğu ortaya çıkmış oldu. Sonuç olarak Zorunlu BES için kullanılan bu gerekçe ortadan kalkmıştır. TÜİK’e göre Türkiye düşük gelir seviyesine rağmen yüksek tasarruf eden bir ülke durumundadır.”

TÜİK verilerinden sonra ücretlerde yeni bir azalmaya yol açacak zorunlu bir tasarruf yönteminin gereksiz olduğunun ortaya çıktığı ve dayanağının olmadığının anlaşıldığı kaydeden DİSK-AR, “Gerekçesi çöken Zorunlu BES’in derhal iptal edilmesi gerekir.” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir