HDP’li İrmez: ‘OHAL sadece toplumun muhalif kesimlerine uygulanıyor’

HDP Milletvekili Aycan İrmez, Cizre’de Memur-Sen’in düzenlediği yürüyüşe katılmaları için öğretmenlere gönderilen tehditkar mesajları Başbakan Yıldırım’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Cizre’de ilçe Milli Eğitim Müdürünün hukuksuz ve tehditkar bir dille okul yönetimlerine gönderdiği mesaja ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

İrmez, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, 21 Temmuz 2016 ve ardından ilan edilen OHAL’le birlikte kentte gösteri ve yürüyüşün yasak olduğunu hatırlattı. Buna rağmen, Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen’in, Kayseri’de yaşanan bombalı saldırıyla ilgili “Töröre Hayır” adı altında düzenlediği yürüyüşün engellenmediğini hatırlattı.

İrmez, Eğitim Bir-Sen’in birçok devlet kurumu personeline gönderdiği mesajlarla katılımı tehditkar bir dille zorunlu kıldığını ifade etti. Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan İke’nin de, böyle bir yetkisi olmamasına rağmen okul idarecilerine Whatsapp uygulamasından mesaj gönderdiğini belirten İrmez, asil öğretmenliğe geçiş sınavına girecek olan öğretmenlerin, yürüyüşe 15 dakika katıldıktan sonra sınava girebildiklerini söyledi.

İrmez, Başbakan Binali Yıldırım’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-OHAL ile hiçbir gösteri ve/veya yürüyüşe izin verilmiyorken, yasak deniliyorken, söz konusu yürüyüşe katılımın zorunlu olmasının yasal dayanağı nedir?

-Cizre ilçe Milli Eğitim Müdürü Şahan İke’nin gösteri ve yürüyüş çağrısı yapma yetkisinin yasal dayanağı nedir?

-Söz konusu çağrıyla yürüyüşün gerçekleşmesi sonucunda, gösteri ve yürüyüş yasağının sadece toplumun muhalif kesimlerine karşı uygulandığını kabul ediyor musunuz?” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir