Suruç için adalet talebi 17. ayında sürüyor

Suruç katliamının 17. ayında da Suruç Aileleri İnisiyatifi, Halitağa caddesinde oturma eylemi yaptı. Suruç için adalet talebini yineleyen aileler, Berlin’de yaşanan katliamı lanetledi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Suruç gazileri, Suruç katliamının 17. ayında adalet talebini yinelemek için Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde bir araya geldi.

suruc-adalet-20-12-4

Suruç aileleri “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart ile Suruç şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı. 17. ayında yapılan oturma eyleminde Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Suruç gazisi Kenan Yıldızerler açıklama yaptı. Yıldızerler, “17 aydır Suruç’ta kaybettiğimiz 33 canımız için her ayın 20’sinde burada buluşuyor, adalet çağrımızı yineliyoruz. 17 aydır katliam dosyasının üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasını, faillerin ve sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.

suruc-adalet-20-12-3

20 Temmuz 2015’ten bu yana Türkiye’de sayısız ölüm yaşandığını belirten Yıldızerler, yaşanan savaş ve ölümlerin başlangıç tarihi olan Suruç katliamı aydınlatılmadığı müddetçe yeni ölümlerin yaşanmaya devam edeceğini söyledi.
Suruç aileleri olarak 17 aydır yalnızca Suruç için herkes için adalet istemeye devam ettiklerini kaydeden Yıldızerler, Türkiye’deki yargı mekanizmasının katliamlar karşısındaki cezasızlık politikasının Ethem Sarısülük’ün katiline verilen ‘cezayla’ bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi. Yıldızerler, “Ethem’in katili sadece para cezası aldı. Mahkemenin verdiği karar ceza değil cezasızlıkla ödüllendirmektir. Bu kararın adalet arayışçılarının gözünde zerre kadar hükmü yoktur” diye konuştu.

suruc-adalet-20-12-2

Suruç katliamına ilişkin davalarda aynı adaletsizliğin devam ettiğine dikkat çeken Yıldızerler, istihbarat raporlarına ve bombacıların devlet tarafından biliniyor olmasına rağmen sorumluların yargıdan kaçırıldığını hatırlattı. Yıldızerler, “Hakkında dava açılan Suruç Emniyet Amiri ise tıpkı katil Ahmet Şahbaz gibi cezasızlıkla ödüllendirilmek istenmektedir” dedi.

Yıldızerler şöyle konuştu: “Suruç’u unutturmak, üzerini kapatmak için ellerinden geleni yapanlar bilsinler ki buna asla müsaade etmeyeceğiz. Katillerin ve işbirlikçilerinin er ya da geç adalete hesap vereceğini ve bunun için 33 karanfilimiz gibi elimizden ne geliyorsa yapacağımızı belirtiyoruz.

Berlin’de Noel pazarına giren TIR’la yapılan katliamı lanetleyen Suruç Aileleri, “Acının dili yoktur. Kalplerimiz onlarla birlikte” dediler. Katliamda ölümsüzleşenlerin isimlerinin okunmasıyla eylem sonlandırıldı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir