500’ü aşkın HDPli halen gözaltında tutuluyor

Asker ve polislere yönelik bombalı eylemlerin ardından iktidar tarafından hedef haline getirilen HDP’den hala 500’e yakın kişi gözaltında tutuluyor.

Son bir buçuk yıl içinde 8 bin 500’ü aşkın kişi HDP’li gözaltına alındı. Bunlardan 2 bin 488’i tutuklandı. HDP’nin il ve ilçe binaları ise 305’i geçtiğimiz Eylül ayında olmak üzere 350’ye yakın saldırı gerçekleşti. Geçtiğimiz Eylül ayında yakılan HDP genel merkezi, yine saldırıların hedefi oldu.

2013 yılının 27 Ekim günü Ankara’da yüzlerce kişinin katılımıyla toplanan Halkların Demokratik Kongresi’nde alınan kararla siyaset sahnesinde aktif hale gelen Halkların Demokratik Partisi, Kobane savunması sırasında aldığı tutum nedeniyle AKP/Saray iktidarının hedefine girdi. HDP’nin tehdit ve baskılara rağmen “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganıyla yürüttüğü 7 Haziran seçimlerinden yüzde 13.12 oy oranıyla çıkması, HDP’ye yönelik saldırıları artırdı. Saldırılar en son eş genel başkanların ve milletvekillerin tutuklanmasına kadar uzandı.

BİR BUÇUK YILDA 8 BİNİ AŞKIN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

hdp-istanbul-cagri-2

HDP Basın Bürosu’ndan alınan bilgilere göre, 22 Temmuz 2015 ile 15 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşen siyasi soykırım operasyonlarında 8 bin 502 kişi gözaltına alındı. Eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ve grup başkan vekilleri ile milletvekillerinin içinde olduğu 2 bin 488 kişi tutuklandı. Yüksekdağ 5 Kasım’dan bu yana Kandıra F Tipi Cezaevi’nde, Demirtaş da aynı tarihten itibaren Edirne F Tipi Cezaevi’nde tecrit altında tutuluyor.

Temmuz 2016’dan bu yana, yani 6 ayda ise toplam 4 bin 201 kişi gözaltına alındı, bin 59 kişi tutuklandı.

15 Aralık 2016 itibariyle; Temmuz 2015’ten bu yana 21 HDP il eş başkanı, 44 HDP ilçe eş başkanı, 17 DBP il eş başkanı ve 42 DBP ilçe eş başkanı tutuklandı.

Temmuz 2015’ten bu yana Eş Genel Başkanlarla birlikte 12 milletvekili, 3 MYK, 4 PM üyesi, 750’yi aşkın il ve ilçe yöneticisi tutuklandı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, katıldığı bir cenaze töreni nedeniyle 16 Eylül’den bu yana Tokat Cezaevi’nde tutuluyor.

HDP’LİLER URFA’DA SPOR SALONUNDA TUTULUYORahmet-ulucelebi-2

 

Beşiktaş’ta 10 Aralık’ta gerçekleşen bombalı saldırının ardından ise 15 HDP il eş başkanının da bulunduğu 734 kişi gözaltına alındı. Bunlardan HDP Eskişehir İl Eşbaşkanları tutuklandı. Yüzlerce kişi hala gözaltında tutuluyor. 210 kişi ile en çok gözaltının olduğu Urfa’da insanlar, toplama kampı gibi günlerdir stadyumda bekletiliyor.

ÖNCE SİYASİ SOYKIRIM, SONRA FİİLİ SALDIRI

Kayseri’de komando askerleri taşıyan araca düzenlenen saldırının ardından HDP yine hedef tahtasına oturtuldu, bu kez parti binaları hedef alındı. 17 Aralık gecesi; 5 il binası, 14 ilçe binası ve genel merkez binasına saldırı gerçekleşti.

Kayseri’deki il binası yakılırken, Yalova il binası faşistler tarafından kuşatıldı. Binada bulunan 4 yönetici ile 7 yaşındaki bir çocuk zorlukla binadan çıkartıldı. Erzincan, Çanakkale il binaları, İstanbul’da Bayrampaşa, Eyüp, Beykoz, Bağcılar, Kartal, Beylikdüzü, Ankara’da Yenimahalle, Kocaeli’de Darıca, Adana’da Çukurova, Bursa’da Yıldırım, İzmir’de Buca ve Bayraklı ilçe binaları da saldırıların hedefi oldu. Aynı gece Ankara’daki genel merkez binasının önüne gelen saldırganlar, polis tarafından uzaklaştırıldı ancak gözaltına alınmadı. hdp-istanbul-cagri-3

Saldırılar 18 Aralık akşamı da devam etti. Basına yansıdığı kadarıyla bu kez İstanbul Şişli, Beşiktaş, Pendik, Ataşehir ve Ümraniye, Antalya Kumluca, Konya Ereğli,Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçe örgütleri ile Sakarya ve Denizli il örgütü faşist gruplar tarafından saldırı düzenlendi.

EN YAYGIN SALDIRI 6-7 EYLÜL’DE GERÇEKLEŞTİ

2015 yılının 6-7 eylül günlerinde, asker ölümlerinin ardından hükümetten gelen açıklamalar ile yine HDP binaları hedef alınmıştı. İki gün boyunca il ve ilçe binalarına toplam 305 saldırı düzenlendi. En akılda kalanı ise, genel merkez binasının ateşe verilmesi oldu. Hafızalarda kalan bir başka görüntü ise, polislerin, Aksaray’daki il binasının tabelasını üzerine Türk bayrağı asması olmuştu. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir