Barış akademisyenleri için ‘cadı avı’na devam: ‘Memurluktan çıkarma’ cezası

Marmara Üniversitesi’nde ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirinin ilk imzacıları arasında bulunan bazı akademisyenlere ‘memurluktan çıkarma’ cezası verildi.

BirGün’den Rabia Yılmaz’ın haberine göre; rektörlük, aralarında arasında Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Ercan, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ve Dr. Egemen Cevahir gibi isimlerin yer aldığı akademisyenlerin devlet memurluğundan çıkarılmasına ilişkin oy çokluğuyla alınan kararı Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) iletti.

Akademisyenler hakkında üniversite yönetiminin başlattığı disiplin soruşturmasında, gerekçe olarak söz konusu isimlerin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atmaları gösterilmişti.

Soruşturma komisyonu üyeleri Prof. Dr. Turan Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Gökcen, Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Mehmet Akman ve Prof. Dr. Talat Canbolat tarafından hazırlanan raporda şu ifadeler kullanıldı: “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13/01/2016 tarih ve 61-1555 sayılı yazısına istinaden hakkında yürütülmekte olan soruşturma sonucunda; 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca soruşturma komisyonu tarafından oyçokluğu ile bildiride imzası bulunan hakkında‘Devlet Memurluğundan Çıkarma’ cezasını uygun görmüştür.”

Cezanın uygulanması için YÖK’ün onayı bekleniyor.

‘Cadı avı’ başlatılmıştı

Güneydoğu illerindeki ‘abluka’nın bir an önce son bulmasını talep eden 1100’ün üzerindeki akademisyen, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bir bildiri yayımlamıştı.

Bildirinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, akademisyenleri hedef alarak “Bu aydın müsveddeleri kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor. Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler oraların adresini bilemeyecek kadar karanlık ve cahilsiniz” diye hedef almıştı.

Bunun üzerine Barış akademisyenleri hakkında ‘cadı avı’başlatılmış, birçok akademisyen hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir