Barış Bloku heyetinden avukatlar Demirtaş ile görüştü

Barış Bloku heyetinden avukatlar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı, tutuklu olduğu Edirne F Tipi Hapishanesi’nde ziyaret etti. “Barışın dilini konuşan insanlar susturulunca, şiddetin dili egemen olur” diyen Barış Bloku üyeleri, tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasını istedi.

Barış Bloğu Eş Sözcüleri, koordinasyon kurulu üyeleri ve avukatlardan oluşan bir heyet, Edirne F Tipi Hapishanesi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü.

Hapishaneye giden heyet, yolda üç kez jandarma tarafından durdurularak GBT kontrolünden geçirildi. Hapishaneye giden yol üzerinde yapılmak istenen açıklama ise “valilikten izin alınmadığı” gerekçesiyle engellendi. Burada bulunan bir karavan içerisinde açıklama yapan ve saz çalarak söylediği türküyü Demirtaş’a armağan eden Barış Bloku Eş Sözcüsü Bahadır Altan “Barışın dilini konuşan insanlar susturulunca şiddetin dilinin egemen olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Barış Bloku Eş Sözcüsü Ayşe Erzan ise, tutuklu HDP milletvekillerinin bir an önce serbest bırakılmalarını istedi. 45 DBP’li belediyenin, 69 eş başkanının tutuklu olduğunu da hatırlatan Erzan, “Seçilmiş yerel yöneticilerin ve milletvekillerinin, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamaları ile görevden alınmaları, tutuklamaları, hatta tecritte tutulmaları, iç barış ortamını zedeleyen bir örtük şiddet biçimidir. ‘Millî seferberlik’ adı altında, milletin bir kısmının oyunun, seçiminin, tercihinin yok sayılması, demokratik siyaset yollarının tıkanması, ülkenin kayyumlara teslimi, barış ümitlerine her gün sekte vurmaktadır” şeklinde konuştu.

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da cezaevinden avukatları aracılığıyla Barış Bloku heyetine “Katliamların, şiddetin arttığı bu günlerde barışın sesi daha gür çıkmalı” mesajını gönderdi.

‘DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE AVUKAT MÜVEKKİL GÖRÜŞMESİ KAMU GÖREVLİLERİ ÖNÜNDE YAPILMAZ’

Demirtaş ile görüşen, Barış Bloku heyetinden Av. İbrahim Sinemillioğlu, yaptıkları görüşmenin kayıt altına alınmasını eleştirerek, “Dünyanın hiçbir yerinde avukat- müvekkil görüşmesi kamu görevlileri önünde yapılmaz. Görüşmemiz hem kayda alındı, hem de görüşme personel önünde gerçekleşti. Bu durumu protesto ediyoruz” dedi.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Av. Ayşe Başar da Demirtaş’ın, demokrasi ve barış kültürünün geliştirilmesinin esas olduğu, Anayasanın toplumun tüm talepleri dikkate alınarak hazırlanması gerektiği ve sadece iki partinin uzlaşması ile Anayasa hazırlanamayacağı şeklindeki görüşlerini iletti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir