Beştaş: Kaos ortamından barışın sağlanması ile çıkılabilir

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP’ye yönelik gerçekleşen saldırıların AKP hükümeti yetkililerinin nefret dili ile yaptıkları siyasetin bir sonucu olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de yaşanan bu kaos ortamından sadece müzakerelerin başlaması ve barışın sağlanması ile çıkılabileceğini söyledi.

İstanbul Beşiktaş’ta 12 Aralık günü ve Kayseri’de 17 Aralık günü gerçekleşen bombalı saldırılar ardından HDP’nin Türkiye genelinde birçok il ve ilçe binalarına saldırılar olurken, birçok yöneticisi ve üyesi ise gözaltına alındı. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, saldırıların ardından AKP hükümeti yetkililerinin yaptıkları açıklamalarla, halkları birbirine düşmanlaştıran gelişmelerin yaşandığını söyledi. Meral, halkın endişe içerisinde olduğunu ve kaosun büyüdüğünü ifade ederek, “Bu saldırıların tek sebebi başkanlık uğruna ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen AKP iktidarının savaş dilidir” diye belirtti.

‘Ülkeyi kaosa sürüklediler’

Yaşanan can kayıplarından dolayı üzüntü duyduklarını dile getiren Meral, sözlerine şöyle devam etti: “Biz HDP olarak bu tür saldırılara karşı her zaman tavrımız net oldu. Saldırılara karşı ilk kınamayı yapan biz HDP olmasına rağmen hedefe konulduk. Bilinçli bir şekilde linç ve hedefe konulma politikası ile HDP’yi siyasetten bertaraf etmek isteniliyor. Tabii ki kendileri savaş kararı aldılar, çözüm sürecini bitirip ülkeyi kaosa sürüklediler. Şu anda imha üzerine bir konsept ile Kürt meselesini, demokrasi meselesini ötelemeyi ve tek adam rejimiyle Türkiye’yi yönetmeye çalışıyor.”

‘Demokrasi için siyaset yapıyoruz’

AKP’nin nefret dili ile siyaset yapmaya çalıştığını kaydeden Meral, bu siyasetin toplumda linç kampanyasının başlamasına neden olduğuna dikkat çekti. Meral, linç ve nefret diline karşı barış ve demokrasi için siyaset yaptıklarını ifade ederek, “Biz barışı ve eşitliği istediğimiz için başta iktidar partisi olmak üzere herkes sanki HDP bu kaos ortamını yaratmış gibi bir algı yaratmak istiyor. Bizde ısrarla Türkiye’nin bu ortamdan çıkması için dilediğimiz tek şey müzakerelerin ve diyalogların derhal başlatılması ile barışın sağlanmasıdır” diye belirtti.

‘Günah keçisi olmayı kabul etmiyoruz’

“Biz HDP olarak günah keçisi olmayı kabul etmiyoruz” diyen Meral, son olarak, “AKP ve yargısı bir sosyal paylaşım ile yüzlerce yurttaşı tutuklayarak cezaevine attı ama defalarca merkez binamız başta olmak üzere onlarca parti binamızı kundaklayanlardan bir tanesi bile tutuklanmadı. Bu nasıl bir demokrasi ülkesidir? Biz bu yapılan saldırılara yönelik her türlü girişimde bulunarak tüm yargı mekanizmalarına başvuracağız” dedi. (GazeteSujin)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir