‘Büyükelçi suikastını El Nusra yaptı’ iddiası

Rusya Büyükelçisi Karlov’a yönelik suikastı El Nusra çetesinin resmen üstlendiğini iddia eden bir bildiri yayınladı. İran medyası de benzer iddilara yer veren haberler yayınlamıştı.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin önemli bir iddia ortaya atıldı.

Son dönemde Şam’ın Fethi ismini kullanan cihatçı-selefi El Nusra çetesinin suikastı üstlendiğine ilişkin iddia gündeme geldi. Sosyal medyada yer alan Arapça bir bildiri tartışma konusu oldu. Rusya merkezli yayın yapan Sputnik ve uluslararası haber ajansları bildiriyi son dakika haberi olarak yayınladı.

Ancak, sosyal medyada yapılan yorumlarda bildirinin El Nusra hesaplarından paylaşılmadığı öne sürüldü.

İran’da Farsça yayın yapan ISNA da, sabah saatlerinde El Neşre isimli bir başka basın kuruluşuna dayandırdığı haberinde; El Kaide bağlantılı Fetih Ordusu (El Nusra Cephesi) isimli çetenin suikastı üstlendiğini belirten haber yayınlamıştı. İddia edilen açıklamada, suikastın “Halep’te katledilen kadın, çocuk ve yaşlıların” intikamı için yapıldığı bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Açıklama henüz doğrulanmadı, ancak Suriye’de yaşanan gelişmeleri yakından takip eden İran basınında benzer iddialara yer veren başka haberler de yer aldı.

Fars Haber Ajansı (FHA) Türkiye’de gerçekleştirilen büyükelçi suikastını “BM Güvenlik Konseyinde Halep’te teröristlerin çıkışının gözetlenmesi ile ilgili bir kararname onaylandıktan hemen sonra” gerçekleşmesini manidar buldu. FHA’da yayınlanan haberde, büyükelçi suikastını yapanların Halep’te El Nusra’nın yenilgi almasını hazmedemeyenler olduğu belirtildi.

Tahran merkezli Mehr Haber Ajansı da “Rusya büyükelçisine yönelik saldırının perde arkası” başlıklı yorumunda, El Nusra çetesini hedef gösterdi. Yazıda saldırganın öldürülmeden önce “Halep’in intikamını aldığını” belirtmesi, saldırının Halep’te hezimete uğrayan El Nusra Cephesi için yapıldığını gösterdiği ifade edildi.

ŞAM’IN FETHİ EL NUSRA’NIN YENİ İSMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık “DEAŞ’a karşı savaşıyorlar” diyerek sahiplendiği El Nusra Cephesi, ABD ve Rusya gibi ülkelerin “terör örgütleri listesi”ne eklendikten sonra, “Fetih Ordusu” ve “Şam’ın Fethi” gibi isim değişiklikleri gerçekleştirmişti.

Fetih Ordusu, El Kaide’nin Suriye kolu olarak ortaya çıkan El Nusra Cephesi isimli cihatçı-selefi çetenin öncülüğünde kurulmuş, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’den aldığı destekle İdlib ve Halep’in bir bölümünü ele geçirmişti. (ETHA)
One thought on “‘Büyükelçi suikastını El Nusra yaptı’ iddiası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir