HDP’ye yönelik saldırılar Meclis’e taşındı

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarını Meclis gündemine taşıdı. Toğrul, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, HDP’nin hedef gösterilmesinin bir algı operasyonu olup olmadığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP’ye yönelik gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

22 Temmuz 2015’te başlayan soykırım operasyonların artarak sürdüğünü belirten Toğrul, Beşiktaş’taki saldırının ardından, iktidarın partilerini hedef aldığını hatırlattı. Bunun üzerine aralarında il eşbaşkanlarının da olduğu 500’ü aşkın kişinin gözaltına alındığını belirten Toğrul, parti binalarına da ırkçı, faşist saldırılar gerçekleştirildiğini söyledi.

Toğrul, Yıldırım’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

– HDP’ye yönelik operasyonların Beşiktaş’ta patlatılan bombalı eylemin hemen akabinden yapılmaya başlanması, İktidarın kendi üzerindeki siyasi sorumluluğunu atmak istemesinden midir?

– İçişleri Bakanı Soylu’nun intikam sözlerin ardından HDP il ve ilçe teşkilatlarına saldıran gruplar kimlerdir? HDP İl ve ilçe binalarının yakılması ve saldırılması talimatını kimler vermiştir?

– HDP il binalarının kapılarını kırarak giren kolluk kuvvetlerinin duvara; ‘Geldik
Yoktunuz’ gibi söylemlerin yazılması talimatını kimler vermiştir? Hükümet yetkilerin intikamdan kasıtları bu mudur?

– İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırıdan hemen sonra HDP’nin hedef gösterilmesi bir algı operasyonu mudur? Patlamadan sonra gözaltına alınanların listeleri daha önceden Bakanlığınıza bağlı emniyet güçlerinin ellerinde mevcut muydu?

– Gengeç’in evini tarayan kişiler kimlerdir? Emniyete verilen boş kovanların balistik incelemesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise kime aittir, yapılmamış ise neden yapılmamıştır? Polislerin eve gelip inceleme yapmamasının hukuki izahatı nedir?

– Bakanlığınızca tüm bu hukuk dış uygulamalara son vermeyi düşünüyor musunuz?” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir