Kerestecioğlu: Polis teşkilatında Fethullahçıların yerini kim aldı?

AKP ve MHP’nin uzlaşısıyla Meclis’e getirilen Anayasa değişiklik teklifine ilişkin yapılan görüşmeler sırasında konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Rusya Büyükelçisine yönelik suikaste değindi. Kerestecioğlu, “Yarın kalkıp da ‘Ya, biz kandırılmışız, bu sefer de Nusracı bir örgütlenme varmış” demeyeceğinizden nasıl emin olabilecek bu halk” diye sordu.

AKP ve MHP uzlaşısıyla Meclis’e getirilen Anayasa değişiklik teklifinin ilk gününde Ankara Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polisin Rusya Büyükelçisine düzenlediği suikast gündeme geldi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, komisyonda yaptığı konuşmada, “Yarın kalkıp da ‘Ya, biz kandırılmışız, bu sefer de Nusracı bir örgütlenme varmış” demeyeceğinizden nasıl emin olabilecek bu halk” diye sordu.

Rusya Büyükelçisinin ölümüyle ilgili uluslararası medyada yer alan haberleri hatırlatan Kerestecioğlu, “Türk polisi Rus Elçiyi vurdu” başlığıyla haber yapıldığını hatırlattı. Bunun çok ciddi bir sorumluluk ve gerçek olduğunu belirten Kerestecioğlu, “‘O meczuptu’, bu ‘FETÖ’cüydü’ diyebilirsiniz ama bu polisle ilgili çok ciddi sorular ve şüpheler var. Deniyor ki: Polis teşkilatı içinde şimdi de Nusra örgütlenmesi mi var?” dedi.

‘SİZ DİKTATÖRLÜĞÜ TERCİH ETTİNİZ’

15 Temmuz’dan sonra bütün partilerin bir bildi yayımladığını hatırlatan Kerestecioğlu, şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından sonra iki yol vardı: Bir yol demokrasiye çıkardı, bir yol diktatörlüğe çıkardı. Siz diktatörlüğü tercih ettiniz. Eğer demokrasiye çıkılsaydı bugün Rus Büyükelçisi vurulmazdı, bu ülkede OHAL olmazdı, kanun hükmünde kararnamelerle yönetiliyor olmazdık. Yapılması gereken, demokrasinin önünün açılmasıydı.

O zaman dediniz ki, ‘Fetullah örgütlenmesi varmış, kandırıldık’, şimdi ne diyeceksiniz? ‘Polis’ deyince rahatsız oluyorsunuz. Ama bundan rahatsız olmamak için aynı zamanda, Fetullahçı örgütlenmenin yerine başka bir örgütlenmenin yerleşmediğinden emin olmak gerekir. Emin miyiz bundan? Yarın kalkıp da ‘Ya, biz kandırılmışız, bu sefer de Nusracı bir örgütlenme varmış’ demeyeceğinizden nasıl emin olabilecek bu halk? Hamasetten vazgeçelim, gerçekten hamasetten vazgeçelim. Bu ülkede hepimiz yaşıyoruz ve Suriye gibi bizim ülkedeki vatandaşlarımızın da torbalarını ellerine alıp yollara düşmesini istemiyorsak, biz gerçekten bir Suriye haline gelmek istemiyorsak hepimizin yapması gereken şeyler var.”

’14 YILDIR BU ÜLKEYİ SİZ YÖNETİYORSUNUZ; BİZ DEĞİL’

“Bugün zannetmeyin ki insanlar, baştan sona diktatöryal bir rejimi örgütleyen, İç Tüzük’ün 38’inci maddesine göre de şurada asla görüşmememiz gereken bir şeyi merak etmiyor, yaşam hakkını merak ediyor” diyen Kerestecioğlu, “Şunu çok ciddi olarak vurgulamak isterim: On dört yıldır bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz, biz yönetmiyoruz. Bize, partimize defalarca suçlamalar getirdiniz, defalarca. Parti binalarımız yakıldı, kundaklandı, parti yöneticilerimiz şu anda içerideler, eş başkanlarımız içeride, milletvekillerimiz, grup başkan vekillerimiz. On dört yıldır bu ülkeyi biz yönetmiyoruz, on dört yıldır bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz. İnanın ki biz yönetiyor olsaydık 30 patlama değil, 1 değil, 2’nci de istifa ederdik. Siyasi sorumluluk bunu gerektirir.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir