Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, katıldığı sergide polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın gerçekleştirdiği suikast sonucu yaşamını yitirmesinin yankıları devam ederken, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, cinayete dair dikkat çekici ayrıntıya dikkat çekti.

Milletvekili Kürkçü, Büyükelçi cinayetine ilişkin sosyal medya adresi Twitter’dan şu paylaşımda bulundu:

“Bir zamanlar Ankara’da… ‘PKK terör örgütü değildir’ dediği için AKP medyasının yaftaladığı herkes eninde sonunda kurşunlanacak mı?”

‘PKK’Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ’ DEMİŞTİ

Kürkçü’nün bu paylaşımı akıllara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 2015 yılı Ekim’inde PKK’ye dair sarf ettiği sözleri getirdi. Rus haber ajansı Ria Novosti’ye konuşan Karlov, Rusya’nın Suriye operasyonu bağlamında Rus-Türk ilişkilerine değindiği röportajında “PKK’yi terör örgütü olarak görmediklerini” ifade etmişti. Büyükelçi Karlov, şunları söylemişti:

“Türkiye Dışişleri’nde görüşmemde şunu ifade ettim: Türkiye’nin uluslararası terörizm sorunları ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Özellikle geçenlerde Ankara terör saldırısından sonra. Fakat PKK ve PYD ne Rusya ne de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınmamakta. Biz Suriye Kürtleri temsilcileri ile görüştük. Çünkü Suriye muhalefetinin diğer kanat temsilcileri ile de görüşüyoruz. PKK ile temaslarımız yok. PYD’ye gelince ise Batı’da Suriye muhalefeti ile temaslarımızın bulunmasını istiyor. Moskova’da PYD Başkanı Salih Müslim dahil söz konusu muhalefetin liderlerin katılımıyla 2 toplantı yaptık.”

14 AY SONRA ÖLDÜRÜLDÜ

Rusya olarak, ‘PKK’yi terör örgütü olarak görmediklerini’ söyleyen Karlov, 14 ay sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın silahından çıkan kurşunların hedefi olup, yaşamını yitirdi.

DİĞER İSİM TAHİR ELÇİ

HDP’li Kürkçü’nün paylaşımıyla isim vermeden hatırlattığı bir diğer isim ise katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi.

Baro Başkanı Elçi, 14 Ekim 2015 tarihinde konuk olarak katıldığı CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programında, tıpkı Rus Büyükelçi gibi “PKK, terör örgütü değildir. PKK’nin bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan toplum çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” sözleri sonrası hedefe konulmuştu.

Hakkında hemen soruşturma başlatılan Elçi, Diyarbakır’da gözaltına alınıp, İstanbul’a getirilerek savcıya ifade vermiş, savcılık da tutuklanması talebiyle Elçi’yi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etmişti. ‘Adli kontrol’ tedbiri çerçevesinde Elçi’ye ‘yurt dışına çıkış yasağı’ konularak mahkemeden serbest bırakıldı. Süren soruşturma sonrasında Tahir Elçi hakkında 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanıp, dava açılmıştı.

45 GÜN SONRA KURŞUNLARIN HEDEFİ OLDU

Baro Başkanı Elçi, “PKK, terör örgütü değildir” dedikten tam 45 gün sonra 28 Kasım 2015 tarihinde, bir grup avukat ile birlikte merkez Sur ilçesi Yenikapı Sokak’taki Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde açıklama yaptığı esnada yaşanan silahlı çatışmanın ortasında kalmış ve vücuduna isabet eden kurşunlarla can vermişti.

HER İKİSİ DE KAMERALAR ÖNÜNDE VURULDU

Hem Barı Başkanı Tahir Elçi hem de Rus Büyükelçi Karlov cinayetlerinde PKK’ye dair benzer sözler sarf etmiş olmalarının yanı sıra dikkat çeken bir diğer benzerlik ise, her iki ismin de kameraların gözü önünde vurularak öldürülmeleri oldu. (DİHABER)