Sarısülük ailesi avukatı: Sanık avukatı gözdağı verdi, mahkeme heyeti kendisini sağlama aldı

Ethem Sarısülük’ün avukatı Murat Yılmaz, polis Ahmet Şahbaz’a verilen 10 bin 100 TL’lik para cezasının bir “cezasızlık” örneği olduğunu belirterek, “Sanık avukatı gözdağı verdi, mahkeme heyeti kendisini sağlama aldı” dedi.

Gezi eylemleri sırasında açtığı ateşle Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesine neden olan polis için indirime gidilerek verilen 10 bin 100 TL para cezasını Sarısülük ailesi avukatı Murat Yılmaz, dihaber’e değerlendirdi.

Ethem’in polis Ahmet Şahbaz tarafından öldürülmesinin kamera kayıtlarında ve bilirkişi raporlarında sabit olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Ahmet Şahbaz amirinin geril çekilme emrine rağmen timi geri çekilirken timinden ayrılmış tabancasını çekerek yerde bulunan göstericiye tekme atmış sonrasında ateş ederek Ethem’i vurmuştur. Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aldırılan ve TRT tarafından düzenlenen son bilirkişi raporunda sanık Ahmet Şahbaz’ın üçüncü atışta kolunu belirgin biçimde aşağı doğru indirdiği ve kolunun indirmesine dış bir etkenin neden olmadığı irade olduğu açıkça belirtilmiştir” dedi.

‘BU KARAR SİYASİDİR’

Yılmaz, tüm görüntülere rağmen mahkemenin Ethem’in kaza ile vurulduğunu kabul ederek, hüküm kurduğunu söyledi ve “Bu karar tamamen siyasidir” dedi. Mahkemenin “kaza” kabulünün hukuk skandalı olduğunu ifade eden Yılmaz, “Dosya işbirliği içinde Ankara’dan Aksaray’a kaçırılmış ve bu karar verilmiştir. Neden nakledildiği ortaya çıkmıştır. Bu karar kabul etmemiz mümkün değildir. Kararı veren heyetin, karar açıklanır açıklanmaz kaçarcasına salonu terk etmeleri, kendi kararlarına inanmadıklarının göstergesidir” diye konuştu.

‘MAHKEME HEYETİNE GÖZDAĞI VERDİLER’

Sanık Şahbaz’ın avukatı Uğur Ceylan’ın son savunmasında mahkeme heyetine gözdağı verdiğine dikkat çeken Yılmaz, “Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde mütalaa veren savcının tutuklandığını, meslekten ihraç edildiğini, mahkeme başkanının da ağır ceza mahkemesi başkanlığından alınarak asliye ceza mahkemesi hâkimi yapıldığını, verdikleri kararın bedelini ödediklerini, bu dosyada Ahmet Şahbaz’a ceza verilmesi durumunda bu cezayı verenlerin sorumluluğa katlanacağını, mahkeme heyetine söyledi. Böylelikle mahkeme heyetine bir gözdağı verildi” dedi.

‘MAHKEME HEYETİ KENDİSİNİ SAĞLAMA ALDI’

Yılmaz, Şahbaz’a daha önce Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 7 yıl 9 ay hapis cezasına dair Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Polisi öldürecekleri anda polis kendini savunmayacak mı? Savunacakları anda paralel yargı bakıyorsunuz sekiz sene mahkum ediyor” şeklindeki sözlerini hatırlattı. Yılmaz, “Bu sözler ile yargının hukuka uygun karar vermesi mümkün değildir. Nitekim mahkeme heyeti sanık Ahmet Şahbaz’a adli para cezası vererek kendisini sağlama almıştır” ifadesinde bulundu.

‘KOLLUK KUVVETLERİ AKLANIYOR’

Yılmaz, Ethem’i öldüren polise verilen para cezasıyla bir “cezasızlık” örneğine daha şahit olunduğu söyledi. “Cezasızlık” politikası ile kolluk kuvvetlerinin işlediği “cinayetler” hakkında yargının etkili bir soruşturma yapmadığını söyleyen Yılmaz, davaların beraat ya da küçük cezalarla sonuçlandığı ve kolluk kuvvetlerinin yargı eliyle aklandığını ifade etti. Yılmaz, 10 bin TL’lik para cezasının da sanığı aklamaya yaradığını söyledi.

‘YARGININ TAVRI SUÇ İŞLEMEYE DEVAM ETTİRECEK’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’de kolluk kuvvetlerinin işlediği suçlara dair birçok mahkumiyet kararı olduğuna işaret eden Yılmaz, şunları söyledi: “Suç işleyen kolluk için siyasal iktidardan yargıya kadar bir bütün olarak ceza verilmemesi için özel bir çaba var. Cezasızlık geçmişten bugüne devletin bir politikası. Bu yüzden kolluk kuvvetleri suç işlemekten çekinmiyor. Binlerce insanı öldürdüler çünkü hiçbir yaptırıma tabi olmayacaklarını biliyorlardı. Hiç kimsenin suç işleme ayrıcalığı bulunmamaktadır. Ancak Türkiye’deki yargının tavrı kolluk kuvvetlerine suç işletmeye devam ettirecektir.”

‘ER YA DA GEÇ HAK ETTİĞİ CEZAYA ÇARPTIRILACAK’

Yılmaz, hukuki mücadelelerinin son bulmadığını söyledi. Kararı temyiz ettireceklerini söyleyen Yılmaz, şunları ifade etti: “İç hukuk yollarını tükettikten sonra kararı AİHM’e götüreceğiz. Herkes gördü, Ethem Kızılay’ın ortasında vurularak öldürüldü. Biz biliyoruz ki sanık Ahmet Şahbaz siyasi iktidar ve yargı tarafından kollandı. Er ya da geç hukuki olmayan bu karar ortadan kalkacak ve sanık Ahmet Şahbaz hak ettiği cezaya çarptırılacaktır.” (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir