Ortadoğu Sinema Akademisi, Eğitim Sen, Türk Mimar ve Mühendisleri Odası (TMMOB) ve Pir Sultan Abdal Derneği’nin desteği ile gerçekleştirilen 2. Amed Film Festivali Diyarbakır’da başladı. Geçtiğimiz yıllarda DBP’li belediyelerin desteği ile gerçekleştirilen festival, belediyelere kayyum atanmasından dolayı bu yıl gecikti. Sinemaya kapılarını açan Eğitim Sen, TMMOB ve Pir Sultan Abdal Derneği, film gösterimleri için de kapılarını sinemaseverlere açtı. Sinemacılar, gazeteciler ve çok sayıda sinemaseverin katılımıyla Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şubesi’nde gerçekleşen festival açılışı, saygı duruşu ile başladı.

‘HAYALLERİMİZE KAYYUM ATAYAMAZLAR’

Festivalin açılış konuşmasını yapan sinemacı Şerko Kaniwar, sinemanın sınırsız ve direnişçi olduğunu söyledi. Belediyelere kayyum atanmasından dolayı festivalin geciktiğini belirten Kaniwar, “Salonlarımıza kilit vurabilirler, zindanlarda da bizi fiziki olarak ezebilirler, ancak hayallerimize kayyum atayamazlar. Kimse hayallerimizi, umutlarımızı ve türkülerimizi çalamaz. Baş eğmeyeceğiz ve her yerde sanatımızı halka ulaştıracağız” dedi.

‘SOKAKTA DA OLSA FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİREĞİZ’

Festival Tertip Komitesi üyesi sinemacı İslam Dağdeviren ise festivale engel olan kayyumlar ile halkın iradesinin hedef alınmak istendiğine işaret ederek, “Biz sanatçılar ve sinemacılar bunun karşısında duruşumuzu sürdüreceğiz. Sokakta bile olsa festivali gerçekleştireceğiz. Bu nedenle festival sınırsız sinema sloganı ile gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Festivali dünyanın dört bir yanında sinemaseverler ile buluşturacağını dile getiren Dağdeviren, “Sinema sınır tanımaz ve her yerde izleyici ile buluşturulabilir. Biz sinemacılar da sınır tanımıyoruz” diye kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından sinemaseverler Piyanist Sergio Escalera’yı dinledi.

FESTİVAL ENFAL KATLİAMINI KONU ALAN FİLM İLE BAŞLADI

Festivalin açılışında Shawkat Amin Korki’nin yönetmeliğinde ‘Taşa Yazılmış Hatıralar’ filminin gösterimiyle başladı. Taşa Yazılmış Hatıralar, Hüseyin ve Alan isimli iki arkadaşın, 1988 yılında İran’da gerçekleşen El-Enfal Kürt soykırımını konu alıyor. İki arkadaşın filmde öğrendiği yegane şey, gerçeğe sinema aracılığı ile ulaşmalarıdır. Shawkat Amin Korki ise sinema yapmanın zorluklarına kamerasını çeviriyor.

Festival, yarın katılan kısa filmlerin gösterimi ile devam edecek. (DİHABER)