Atılım yazarları hakkında hapis cezası istendi

Atılım gazetesi yazarları hakkında “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla açılan iki ayrı dava bugün görüldü. Gazeteci Arzu Demir, yazarlar Ozan Horoz, Vahap Biçici ile eski Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Genç hakkında ceza istendi. Her iki dava 28 Şubat 2017’ye ertelenirken, duruşmada karar verilmesi bekleniyor.

Haftalık yayın yapan Atılım gazetesinin yazıişleri müdürü ve yazarları hakkında açılan iki ayrı davanın duruşmaları Çağlayan’da bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Atılım’ın eski yazı işleri müdürü Mehmet Ali Genç ile gazete yazarları Ali Haydar Saygılı, Alp Altınörs, Arzu Demir, Aydın Akyüz, Emin Orhan, Erkan Salduz, Fadime Çelebi, Fatih Gür, Hatice Duman, Fuat Uygur, İsminaz Temel, Sami Özbil, Semiha Şahin ve Uğur Ok’un yargılandığı birinci dosyada 3. duruşma görüldü.

Duruşmaya tutuklu yazarlar Ali Haydar Saygılı, Erkan Salduz, Fatih Gür, Hatice Duman, Sami Özbil ve Mehmet Ali Genç ile Semiha Şahin ve Uğur Ok katıldı.

Savcı Ömer Karakaya, avukatların gazetenin Temmuz ve Ağustos 2015 tarihli nüshalarına dava açmasının zamanaşımına uğrayıp uğramadığının tespit talebini uyarınca Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını istedi.

Talebi kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Şubat 2017 tarihine erteledi.

2. DOSYADA MÜTALAA VERİLDİ

Sezin Uçar, Arzu Demir, Vahap Biçici, Ozan Horoz, Arif Çelebi ve eski Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Genç’in yargılandığı ikinci dosyada ise savcılık mütalaası verildi.

İddianamede, 15 Ocak 2016 tarihli Atılım gazetesinde yer alan Ozon Horoz’un “Tarihin failine çocukların hikayesi”, Arzu Demir’in “Saray’ın ölülerle savaşı” ve “Van katliamını kim hendekle açıklayabilir”, Vahap Biçici’nin “Dersim’den Cizre Botan’a Türk burjuva basını” başlıklı yazılarında “örgüt propagandası yapıldığı” ileri sürülmüştü. Yazı içeriklerinin bütün halinde örgüt propagandası mahiyetinde olduğu iddia edilirken, savcılık mütalaasında verilmesi istenen cezanın sadece “örgüt propagandası”ndan olması, “suç ve suçluyu övme”den ceza verilmesine yer olmadığı belirtildi.

Savcı, Sezin Uçar hakkında ise beraat kararı verilmesini istedi. 28 Şubat 2017 tarihine ertelenen duruşmada, yargılanan gazeteci ve yazarlar son savunmalarını yapacak. Duruşmada karar verilmesi bekleniyor. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir