Barış için Akademisyenler: ‘Dörtten fazlayız, barış talebinde ısrarcıyız’

Barış bildirisine imza attıkları için yargılanan Mungan, Camcı, Kaya ve Ersoy’la dayanışmak için açıklama yapan Barış İçin Akademisyenler Grubu, barış talebinin suç sayılamayacağını ve yargılanamayacağını kaydetti. Akademisyenler, meslektaşlarının derhal beraat etmesini istedi.

Barış bildirisine imza attıkları için tutuklanan ve bir süre sonra serbest bırakılan Akademisyenler Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya hakkında açılan davaya devam edildi.

Barış İçin Akademisyenler, akademisyenlerle dayanışma için duruşma öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünede açıklama yaptı. Akademisyenlerin fotoğraflarının olduğu, “‘Bu suça ortak olmayacağız’ diyen akademisyenler yargılanıyor barış demek suç değildir” ve “Talebimiz de ısrarcıyız bu suça ortak olmayacağız” yazılı pankartları taşındı. Eyleme HDK Eş Genel Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Brüksel Parlamentosu’ndan delegeler ile İngiltere ve Belçika’daki üniversitelerden akademisyenlerin yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi katıldı.baris-akademisyen-caglayan-6

‘KORKMAYACAĞIZ, KORKMADIĞIMIZ İÇİN BURADAYIZ’

İlk olarak söz alan HDK Eş Genel Sözcüsü Hamzaoğlu, barış isteyen akademisyenlerin yargılanmaya ve yargısız bir şekilde işlerinden atılmaya devam ettiğini söyledi. Hamzaoğlu, “Biliyoruz ki zorbanın meselesi korkudur. Zorba korktuğu için şiddet uyguluyor. Korkmayacağız, korkmadığımız için buradayız. Barış talebinizi yineleyeceğiz” dedi.

‘AKADEMİSYENLERE ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ SÜRECİNİN TEKRAR BAŞLAMASI İÇİN BURADAYIZ’baris-akademisyen-caglayan-3

Brüksel Parlamentosu delegeleri ise yaptıkları konuşmada Mungan, Camcı, Kaya ve Ersoy’la dayanışmak ve barış bildirgesini desteklemek için geldiklerini kaydetti. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye’de gördüklerini aktaracaklarını söyleyen delegeler, “En önemli iki konu için buradayız. Akademisyenlere özgürlük ve barış sürecinin tekrar başlaması için” dedi.

‘ÖZGÜRLÜKLER VE İNSAN HAKLARI BARIŞIN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIDIR’

baris-akademisyen-caglayan-2

İngiltere ve Brüksel üniversitelerinden gelen akademisyenler de Türkiye’de yürütülen mücadelenin önemine dikkat çekti. Brüksel’de bir üniversitede akademisyenlerle dayanışmak için saygı duruşu yapılacağı ve bu eylemin tüm Belçika’ya yayılmasını sağlamaya çalışacaklarını kaydeden akademisyenler, “Özgürlükler ve insan hakları, bilimin, eğitimin hakikaten de barış süreçlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır” dedi. Brüksel Üniversitesi’nin barış imzacılarına iş imkanı sağlayacak kürsüler açılacağı bilgisi de paylaşıldı.

‘AKADEMİSYENLER BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR’baris-akademisyen-caglayan-5

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, barış isteyen akademisyenlerin ödediği bedelin dünyada karşılığını bulmaya devam ettiğini kaydetti. Kaya, şöyle devam etti: “Akademisyenlerin dünya vicdanında karşılığını görmek, hissedebilmek çok anlamlı çok güzel. Biz yine sevgiden vazgeçmeyeceğiz. Barıştan vazgeçmeyeceğiz, güzellikten, insanca yaşamdan vazgeçmeyeceğiz. Onurlu ve başı dik bir toplumdan vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın küresel barış dayanışmamız.”

‘BARIŞ TALEBİ SUÇ SAYILAMAZ VE YARGILANAMAZ’

Konuşmaların ardından Barış İçin Akademisyenler adına hazırlanan basın açıklaması, çok sayıda akademisyen tarafından cümle cümle okundu. Akademisyenler, barış, eşitlik ve demokrasi içinde, bir arada yaşama talebinden asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Mungan, Camcı, Ersoy ve Kaya’nın derhal beraat etmesini isteyen akademisyenler, “Çünkü biliyoruz, barış talebi suç sayılamaz ve yargılanamaz” dedi.

İntikam çığlıkları değil barış ve yaşam sözünün büyütülmesini isteyen akademisyenler şu ifadeyi kullandı: “Bir kez daha haykırıyoruz. Biz dörtten fazlayız, barış talebinde ısrarcıyız.” (ETHA)
One thought on “Barış için Akademisyenler: ‘Dörtten fazlayız, barış talebinde ısrarcıyız’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir