Dink davası: Cerrah’ın görevden alınması raporunu hükümet kabul etmedi

Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin dava, Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın sorgusu ile sürüyor. Yıldız, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın görevden alınmasına ilişkin verdiği raporun hükümet tarafından kabul edilmediğini söyledi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin, devlet görevlilerinin yargılandığı davanın 27. duruşması bir günlük aranın ardından devam ediyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada dönemin Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın sorgusu yapılıyor. Yıldız, yapılan sorgusunda Dink’in somut olarak bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu, sorumlusunun da dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler olduğunu söyledi.

Dink’in katledilmesine ilişkin jandarmada herhangi bir evrakın bulunmadığını belirten Yıldız, Yasin Hayal’in takibinde jandarmanın daha aktif olduğunu savundu. Yıldız, birçok konuya ilişkin elinde belge olmadığı için raporlara delil ekleyemediğini iddia eden Yıldız, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın görevden alınmasına ilişkin hazırladığı raporun ise hükümet tarafından kabul görmediğini söyledi.

Askeri istihbaratta hep engellerle karşılaştığını savunan Yıldız, Pelitli’de engellendiklerini söyledi, rapor hazırlama sürecinde askerlerin kod isimlerini dahi kendilerine vermediğini kaydetti.

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nın arşivini inceleyemediğini iddia eden Yıldız, “Jandarmada yaptığımız işlerin tam olduğunu söyleyemem. Bizden sonra bu meseleler yüzünden bir kavga çıktı. Jandarmanın çözülmesi kavganın ardındandır” dedi.

“Trabzon ile ilgili başlangıcım Dink ailesinin verdiği başvuru ile başladı” diyen Yıldız, “248 sayılı yazı için İstanbul ve Trabzon’u ayrı ayrı değerlendirdik. İstanbul’u kusurlu gördük. İstihbarat Daire Başkanı bu konuda sorgulamadık” dedi.

Duruşma, aranın ardından Yıldız’ın sorgusu ile devam edecek. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir