Dünyadaki parlamentoların HDP ile dayanışması büyüyor

HDP’nin 55 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı Avrupa çapında kurulan “Deputies for Deputies” (Parlamenterler Arası Dayanışma) Kampanyası’na dünyadaki çeşitli parlamentolardan katılım her geçen gün artıyor.

Avrupa Parlamentosu ile Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka, İtalya, İngiltere, İskoçya, Belçika ve Avusturya’nın ulusal ve yerel parlamentolarından bugüne kadar 382 parlamenter, HDP milletvekilleri ile dayanışma amaçlı kampanyaya aktif olarak katıldı.

Türkiye’deki gelişmeler hakkında sürekli bilgilendirilen dayanışmacı parlamenterler, seçilmişlere yönelik hukuk dışı uygulamaları kendi ülkelerindeki hükûmet, parlamento, medya ve sivil toplumun gündemine taşıyarak duyarlılığın arttırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

ENGELLEMEYE RAĞMEN ZİYARETLER SÜRECEK

Dayanışmacı (kardeş) vekiller, HDP’li vekilleri cezaevlerinde ziyaret etmek amacıyla heyetler oluşturarak zaman zaman Türkiye’ye geliyor. Adalet Bakanlığı, cezaevi ziyaretlerini engellese de heyetler önümüzdeki dönemde de kararlılıkla HDP’lileri ziyaret için Türkiye’ye gelecek.

HDP eş genel başkan ve milletvekillerinin tutukluluk halinin devam etmesine bağlı olarak, başka ülkelerin de katılımı ile daha fazla sayıda Avrupalı parlamenterin aktif bir şekilde kampanyaya dahil olması ve ortak dayanışma etkinliklerini gerçekleştirmesi bekleniyor. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir