HDP: Alevi toplumunun sesi susturulamaz

HDP, Yol TV’nin kapatılmasına tepki göstererek, “Bu gidiş ancak demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ve yan yana duruşları ile durdurulabilir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Yol TV’nin kapatılmasına ilişkin bugün açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, “Yol TV için RTÜK’ten çıkan kapatma kararı, TV 10 kanalından sonra Alevi toplumunun sesini duyuran bir televizyonun daha yasaklanması anlamına geliyor” vurgusunda bulunuldu.

‘TÜRKİYE, KARA LİSTENİN İLK SIRASINA İLERLİYOR!’

Açıklamada, 15 Temmuz’dan bugüne kadar kapatılan yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya kurum ve kuruluş sayısının 170’i geçtiği belirtilirken, şunlar ifade edildi:

“Türkiye toplumundaki Kürtçe gibi farklı anadil, Alevilik gibi farklı kültür ve inanç konularında yayın yapan kuruluşlarını da içeren bu yasaklamalar asla kabul edilemez.

Şu çok açık ki, bu yasakların her biri Türkiye’yi uluslararası alanda da her geçen gün biraz daha temel hak ve özgürlükleri çiğneyen ülkeler kara listesinin ilk sıralarına yerleştirecektir.”

‘ORTAK MÜCADELEYLE DURDURABİLİRİZ’

HDP, demokrasi güçlerine; evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine bağlı olan kurum ve kişilere, temel insan hak ve özgürlüklerini esas alan vicdan sahibi insanlara şöyle seslendi:

“Bu yapılanların anlamı, Türkiye’yi adım adım tek sesli ve tek renkli bir toplum ve ülke olmaya zorlamaktır. ‘Tek adam yönetimi’ ve ‘tekçi toplum, devlet’ anlayışının, ‘mutlak iktidar’ hevesinin demokrasi ile zerre kadar ilgisi yoktur. Bu gidiş kabullenilemez. Bu gidiş ancak demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ve yan yana duruşları ile durdurulabilir.” (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir