‘Yaşasın IŞİD’ ve ‘Esedullah Timleri’ soruşturulsaydı…

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastı gerçekleştiren polisin, El Kaideci, El Nusracı veya FETÖ’cü olduğu tartışıladursun, polisin bölge kentlerinde attığı “Yaşasın IŞİD” sloganı, yaptığı “Esedullah Timleri” yazılamaları ve şahadet parmağını kaldırarak tekbir getirmesiyle ilgili tek bir soruşturma dahi açılmadı.

esedullah-6

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastın yankıları devam ederken, tetikçi Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nde görevli polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın saldırı esnasında söyledikleri, radikal İslamcı ve selefi örgütlerin devlet içinde örgütlendiği tartışmalarını beraberinde getirdi. Cinayet sırasında Arapça, “Beni buradan ancak ölüm alır. Cihada biat ettim ve şehadeti hedefliyorum. Şehadetten başka bir şeyi hedeflemeyiz” sözleri nedeniyle polis Altıntaş’ın El Kaide ya da El Nusra üyesi olabileceği üzerinde durulurken, El Nusra’nın olayı sahiplendiği yönünde açıklamalar geldi. Hükümet, gerçekleştirilen suikastı FETÖ’ye yıkarak, sorumluluk üstlenmese de bir polis memuru tarafından gerçekleştirilen suikast, ilerleyen evrelerde Türkiye’nin başını ağrıtacağa benziyor.

esedullah-5

Karlov’u öldüren polisin suikast sırasında sarf ettiği sözler, bölge kentlerinde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçlerinin attığı sloganları, kullandığı işaret ve simgeleri akıllara getirdi. Sokağa çıkma yasakları esnasında güvenlik güçlerinin duvarlara yaptığı yazılamalar da uzun süre gündemde kalmıştı. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yazılamalar çok tartışılınca, hükümet güvenlik güçlerini uyararak, yazılamaları silme talimatı verdi. Ancak o gün Silvan’da yazılamaların üzerine boya çekilse de daha sonra birçok kentte güvenlik güçleri yazılamalarını sürdürdü.

Polisten ‘Yaşasın IŞİD’ sloganı

esedullah-1

Tüm dünyada “terör örgütü” olarak kabul edilerek onlarca devletin koalisyonu ile mücadele edilen DAİŞ’in Kobanê’ye dönük saldırıları esnasında Türkiye’de gerçekleştirilen 6-7 Ekim protesto eylemlerinde bir polis memurunun şahadet parmağını kaldırarak, “Yaşasın IŞİD” sloganı atması uzun süre gündem olmuştu. Van’ın Başkale ilçesinde 7 Ekim günü tüm ilçeye yayılan IŞİD’i protesto eylemi sırasında kitleye müdahale eden bir çevik kuvvet polisi, şahadet parmağını kaldırarak “Yaşasın IŞİD” sloganı attı. Bu durum HDP ve CHP’li milletvekillerinin hazırladığı soru önergeleri ile Meclis’e taşınsa da söz konusu polis ya da DAİŞ örgütünün emniyet birimi içerisindeki durumuna ilişkin tek bir soruşturma açılmadı.

Şehadet parmağı kaldırmak TİM işareti oldu

esedullah-4

Türkiye’nin Suriye’deki gruplara destek verdiği yönündeki tartışmaların temel gündemi olduğu 2014 yılında, 9 Ekim günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de Kobanê’ye destek eylemleri gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen eyleme müdahale eden polis, Cebeci Kampüsü’ne girerek 20’yi aşkın öğrenciyi gözaltına aldı. Ancak bu olaylar esnasında çekilen bir fotoğraf gündeme oturdu. Çekilen fotoğraflarda topluca kampus içine giren çevik kuvvet polislerinin şehadet parmağını kaldırdığı görülüyordu. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda ise bu durumun çevik kuvvetin polislerinin toplu hareketleri için yapılan tim işaretleri olduğu iddia edilerek, olayla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadı.

Esedullah TİM’leri türedi

esedullah-3

Türkiye’nin bu gruplarla olan işbirliği ve desteği muhalefet partilerince sık sık gündeme getiriledursun, bölgede ilan edilen özyönetimlerin ardından operasyona giden özel birlikler arasında “Allah’ın aslanları” anlamına gelen Esedullah Timleri türedi. Operasyonların yürütüldüğü bölgelerde yüzlerce sivil ölüme imza atan bu paramiliter grup, bulundukları merkezlerde duvarlara “Kanımız aksa da zafer Allah’ındır” şeklinde yazılamalar yapmaktan geri durmadı. Meclis çatısında yürütülen tartışmalar da “DAİŞ’in Türkiye yapılanması” şeklinde değerlendirilen Esedullah Timleri hakkında hükümetçe herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi, HDP’nin Esedullah Timleri’ne ilişkin Meclis’e sunduğu grup önerisine cevap veren AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, adeta bu paramiliter güçleri savundu. Cevabında bu timlerin bölgede kurulan hendek ve barikatlar karşısında ilerleyemeyen devlet güçlerine bir destek olduğunu kabul eden Can, “Evet yaşlıların çocukların öldürüldüğü bir ülke haline geldik, kim katlediyorsa Allah onları lanetlesin, Allah onların belasını versin. (Esadullah Timleri’ne ilişkin) Bizim orada bir laf vardır arkadaşlar çalma el kapısını çalarlar kapını” sözlerini sarf ederek bu timleri sahiplendi.

esedullah-2

Tekbirlerle ‘zafer’ kutlandı

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Hakkari gibi kentler ağır silahlarla yerle bir edilirken, asker ve polisler operasyonların tamamlanmasının ardından tekbirler eşliğinde “zafer” kutlaması yapmıştı. Bu kutlamalar yine güvenlik güçlerince kayda alınıp ana akım medyada servis edilse bu görüntüler hakkında tek bir soruşturma açılmadı. (Yeni Özgür Politika)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir