Başbakan Binaili Yıldırım, AK Parti Genel Merkezinde süren İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni anayasa, başkanlık rejime ve Halep üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Beşiktaş ve Kayseri saldırıları ile Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’ü düzenlenen suikastı hatırlatan Yıldırım, “Türkiye’nin maruz kaldığı terör saldırılarını, sadece Türkiye’nin meselesi olarak görmek fahiş bir hatadır. Irak ve Suriye’ye yerleşmiş olan terör örgütlerinin sadece Türkiye’yi tehdit ettiğine inananlar yanılırlar” dedi.

‘HALEP’TE 40 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ’

Yıldırım, Halep’te 40 bin kişinin tahliye ediğini söyledi ve “Biz de muhataplarımızla, Rusya ile İran ile çok yoğun bir diplomasi görüşmeleri yaptık ve ateşkesin gerçekleşmesini sağladık. Ve sivillerin Halep’ten tahliyesini başlattık. Bugüne kadar 40 bin civarında sivil, ateşin içinden alınarak emniyetli bölgelere gönderilmiştir” diye konuştu.

Yıldırım, Halep’ten tahliye işleminin önümüzdeki günlerde de süreceğini söyledi.

‘REJİMİ DEĞİŞTİRMEYİZ’

Yıldırım, yeni anayasa çalışmalarına dair de şunları söyledi: “Bir anayasa meselesi var. Bu anayasa konusu son 50 yıldır, Türkiye’nin siyasetini meşgul eden bir konudur. 1980 darbesinden kalma bir vesayet anayasasıyla Türkiye’nin bugünkü ihtiyaçlarını, vatandaşlarımızın gelecek beklentilerini karşılamak mümkün olmuyor. Bu anayasanın değişmesi gerektiği konusunda hiçbir görüş ayrılığı yok… Son yılların en fazla tartışılan konusu, Türkiye ‘de hükümet yönetim sisteminin kalıcı istikrar sağlamadığı, bu nedenle yönetimde, yönetim sistemini de içeren esaslı bir değişikliğin acil bir ihtiyaca dönüştüğü toplumun bütün kesimlerince tartışılıyor. Bu konunun artık gündemden kalkmasını bekliyoruz.”

Yıldırım, “rejim değişikliği” tartışmalarına dair de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şöyle seslendi: “Sayın Kılıçdaroğlu, Kemal Bey Türkiye’nin rejimi belli, Cumhuriyet. 1923’te bedel ödedik, İstiklal Harbini kazandık, rejimimizi de değiştirdik, adını da Cumhuriyet koyduk. Rejim değişikliği tarihte kaldı, o mesele bitti. Şimdi artık yönetim ihtiyaçlarımızı karşılayacak icra gücü, istikrarı esas alan hükümet sisteminden bahsediyoruz. Rejim değil, sistem değişiyor, sistemin adı da cumhurbaşkanlığı sistemi olacak” ifadesini kullandı.

‘BAZI ARKADAŞLARIMIZIN KAFASINI KARIŞTIRAN HUSUS VAR’

AK Parti içindeki “rahatsız” milletvekillerine de mesaj gönderen Başbakan Yıldırım, “Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var bunlara dikkat edeceğiz. Onların da üzerinde çalışacağız” dedi. (DİHABER)