Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri için AİHM’e başvuru yapıldı

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin tahliye edilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruldu.

Haber ve yazıları gerekçe gösterilerek tutuklanan Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin tahliye edilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruldu.

Cumhuriyet’in haberine göre, gazetenin 9 yazar ve yöneticisinin 5 Kasım 2016’da, yurt dışından gelen Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın ise 12 Kasım 2016’da tutuklandığı belirtilen başvuruda, tutuklama kararlarına yapılan itirazların reddedildiği anımsatıldı.

​Başvuruda, Anayasa Mahkemesi’ne 26 Aralık 2016’da yapılan başvuruya ilişkin dilekçelerinin alındığını gösteren bir başvuru numarasının dahi ulaşmadığı vurgulandı. AİHM’nin başvuruyu öncelikle incelenmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘özgürlük ve güvenlik’ hakkı başlıklı 5. maddesi ile ‘ifade özgürlüğü’ başlıklı 10. maddesinin ihlal edildiğine karar verilmesi istendi. Ayrıca bu maddelere bağlı olarak, tutuklamaların ‘sınırlamaların amaç dışı kullanılamaması’ başlıklı 18. maddesini ihlal ettiği ileri sürüldü. Tutuklama kararları ile ‘ağır’ kişi özgürlüğü ihlalinin yaşandığı da belirtilen başvuruda, AİHM’den başvurucuların derhal salıverilmelerine ve her birine 20 bin Avro manevi tazminat ödenmesine karar vermesi talep edildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir